نمایشگاه سفالینه های زرین فام از دیروز تا امروز در موزه ملی گشایش یافت

نمایشگاه \"سفالینه های زرین فام از دیروز تا امروز\" با حضور برخی از معاونان و مدیران سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری ،سفیر ژاپن ، برخی از سفرای کشورهای دیگر،اژدری رییس انجمن هنرمندان سفالگر ایران و آیدین آغداشلو عصر امروز (پنجشنبه) 13 تیر ماه در موزه ملی ایران برگزار شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری اسدالله محمدپور رییس موزه ملی ایران در مراسم گشایش این نمایشگاه با بیان اینکه امروز تلاءلو لعاب کاشی ها و ظروف زرین فام که ابوالقاسم فردوسی آن را دو آتشه خوانده، بهانه ای برای گردهمایی هنرمندان و مقامات فرهنگی ایران و ژاپن شده است گفت: امروز آماده ایم تا سپاسگزار دستان هنرمندانی باشیم که طی قرون و اعصار این هنر را حفظ و منتقل کرده اند. هنرمندانی که اگر نیروی ذهن و فکر و عملشان در نمی آمیخت شاید مجالی برای این نمایشگاه فراهم نمی شد.

او با تاکید بر اینکه نیک می دانیم که \" هنر نزد ایرانیان است و بس\" خاطر نشان کرد:اما امروز هنرمندی غیر ایرانی بهانه این نمایشگاه است. فرهیخته ای که هنر ایرانی را برگزیده و با اندیشه و ذوق خود در آمیخته است.

محمد پور یادآور شد:تاکائو کاتو هنرمندی است که روزگاری تصمیم به آموختن سفال فارس گرفت و اینک نتیجه کار و تکنیک وی پذیرای بازدید علاقمندان در موزه ملی ایران است. هنرمندی که شاید امروز در جمع ما حضور ندارد اما ذوق هنری که از وی بر جای مانده همواره نام و یاد او را زنده نگاه خواهد داشت.

به گفته اونخستین نشانه های هنر وی در زندگی پسر نیز نمایان است وشاید زیبایی و هنری که در سفال های زرین فام آشکاراست کوبه ای کاتو را بر آن داشت تا میراث پدر را دنبال کند.

رییس موزه ملی ایران خاطر نشان کرد:امروز مجال آن را یافته ایم تا هنر زرین فام را از روزگاران دور تا به امروز با سیر تحولی آن نظاره گر باشیم. از یک سو آثار زرین فام موزه ملی ایران، از سوی دیگر آثار معاصر که هنرمندان با ظرافت هر چه تمامتر میراث گذشته حفظ کرده و آن را با هنر امروز فارغ از مرزها در آمیخته اند.

او گفت:فرصتی پیش آمده تا از نزدیک هنری را ارج نهیم  که با ترکیب مس و نقره به زیباترین نحو ممکن لایه ای بس شگفت انگیز بر لعاب کاشی و سفالینه می آفریند که مرزها را درنوردیده و به دور از هیاهو با زبانی مشترک شگفتی هر بیننده را بر می انگیزد. 

بر اساس این گزارش درمراسم  نمایشگاه سفالینه های \"زرین فام از دیروز تا امروز\" از هنرمندانی که در زمینه سفال زرین فام فعالیت و پژوهش داشته اند تجلیل به عمل آمد و کوبه ای کاتو یکی از آثار نفیس خود  را به موزه ملی ایران هدیه داد.

گفتنی است در این نمایشگاه 20 اثر از موزه ملی9 اثر از تاکائو کاتو و 31 اثر از کوبه ای کاتو به نمایش گذاشته شده است.همچنین هنرمندان سفالگر معاصر نزدیک به یکصد اثر نفیس  خود را به نمایش گذاشتند.

انتهای پیام/

کد خبر 139204129