7 مجموعه‌دار خصوصی مجوز فعالیت دریافت کردند

در مراسم اختتامیه نمایشگاه مجموعه داران خصوصی، به 7 مجموعه داری که آثارشان در این نمایشگاه به معرض نمایش گذاشته شده بود، از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مجوز فعالیت اهدا شد.

به گزارش میراث آریا(chtn) در این مراسم که عصر روز گذشته در کاخ موزه ملت مجموعه فرهنگی-تاریخی سعدآباد و با حضور دکتر آتوسا مومنی معاون میراث فرهنگی کشور، اسدالله بیرانوند مدیر کل امور موزه ها و اموال منقول تاریخی، رییس و اعضای انجمن مجموعه داران ایران و جمعی از علاقه مندان برگزار شد، به 7 مجموعه دار خصوصی که با مساعدت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آثارشان را در مجموعه فرهنگی-تاریخی سعدآباد به نمایش گذاشته بودند، مجوز اهدا شد.

مدیرکل اداره موزه ها و اموال منقول تاریخی و فرهنگی در این مراسم ضمن خوشامدگویی به مجموعه داران خصوصی و اعضای انجمن مجموعه داران ایران، گفت: مسیری که امروز با برپایی این نمایشگاه باز شده است می تواند راه جدیدی برای معرفی میراث فرهنگی و تاریخی کشورمان باشد.

بیرانوند یادآور شد: همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بخش خصوصی اتفاقی ارزشمند است که نتایج بسیار مفیدی را در پی خواهد داشت.

وی در پایان اظهار داشت: مدیریت، ساماندهی و صدور مجوز برای مجموعه داران خصوصی موجب معرفی و ارتقاء سطح کیفی و کمی مجموعه داری در کشور خواهد شد.

همچنین در ادامه این مراسم منوچهر لطفی رییس هیات موسس انجمن مجموعه داران خصوصی از اقدامات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و به ویژه اداره کا موزه ها در راستای همکاری با مجموعه داران تشکر کرد و افزود: با کمک مسئولان سازمان، این انجمن با اهداف مدون و قانونی راه اندازی شد تا مجموعه داران ایران در فضایی مناسب با یکدیگر آشنا شوند.

رییس هیات موسس انجمن مجموعه داران ایران ادامه داد: مجموعه داران ذهنیت خوبی از عضویت در انجمن و همکاری با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نداشتند، اما با اقداماتی که انجام شد و اعطای مجوز به 4 مجموعه دار خصوصی در سال های گذشته این ذهنیت منفی از بین رفت و همکاری ها شکل بهتری به خود گرفت.

لطفی اظهار داشت: ترویج فرهنگ مجموعه داری یکی از اهداف اصلی ما در انجمن است، ما باید کاری کنیم که مجموعه داران آثارشان را از پستوها درباورند و از اینکه چنین مجموعه های نفیسی دارند هراسی نداشته باشند.

وی تصریح کرد: برپایی نمایشگاه از آثار مجموعه داران، ثبت ملی و جهانی و شناسنامه دار کردن این آثار توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اختصاص فضایی مناسب به انجمن مجموعه داران خصوصی برای برپایی جلسات اعضا، مهمترین خواسته های اعضای این انجمن است.

به گزارش میراث آریا(chtn) در پایان این مراسم، به 6 مجموعه دار خصوصی، عبدالعلی پژویان مجموعه دار تمبر، داریوش طهماسبی مجموعه دار عکس های تاریخی، احمد آقا ایلیاتی مجموعه دار کبریت، منصور موذنی مجموعه دار اسکناس، آرمین شهریاری مجموعه داری تابلوهای نقاشی ایرانی و خارجی و منوچهر لطفی مجموعه دار اسناد تاریخی، از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مجوز فعالیت رسمی اهدا شد.


انتهای پیام/

کد خبر 139204184