استاد فرشچیان حکیم هنراسلامی معاصر است/ آوازه استاد فرشچیان جهانی است

همزمان با فرارسسیدن سالروز تولد امام رضا (ع) مراسم رونمایی از جدید ترین اثر هنری استاد محمود فرشچیان با نام تابلو معراج عصر امروز باحضور دکتر محمد علی نجفی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و جمعی از هنرمندان، شاعران و بزرگان فرهنگ و ادب در محل موزه این استاد برجسته در مجموعه فرهنگی تاریخی سعد آباد تهران برگزار شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، دراین مراسم جدید ترین اثر استاد محمود فرشچیان استاد برجسته نگار گری و مینیاتورایران با عنوان تابلو معراج رونمایی و این اثر همزمان با سالروز روز تولد حضرت ثامن الائمه حضرت امام رضا(ع) از طرف استاد فرشچیان به موزه آستان قدس رضوی اهداء شد.

این اثر که پانزدهمین اثر اهدائی استاد محمود فرشچیان به موزه آستان قدس رضوی است با حضور دکتر محمد علی نجفی رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور، مهدی حجت قائم مقام سازمان میراث فرهنگی، استاد الهی قمشه ای، حجت الاسلام و المسلمین محمود دعایی، جمعی از هنرمندان و شاعران در محل موزه استاد فرشچیان در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد رونمایی و این اثر زیبای هنری توسط استاد فرشچیان به آستان قدس رضوی اهداء شد.

در این مراسم دکتر محمد علی نجفی معاون رئیس جمهور و رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، کشور با بیان این که  استاد محمود فرشچيان  حكيم هنر اسلامي معاصر است گفت: اصطلاح حكيم در ادبيات ايران اهميت بسياري دارد و این لقب معمولا برای کسانی به کار می رود که مانند ستاره در هنر، فرهنگ و ادبیات می درخشند مانند حکیم ابوالقاسم فردوسی ویا حکیم عمر خیام و من معتقد هستم استفاده از آن براي استاد فرشچيان دور از انتظار نيست. 

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور افزود: اینکه این مراسم در محل موزه استاد فرشچیان برگزار می شود برای من بسیار جای خوشحالی دارد.

وي با بیان اینکه  برگزاري اين مراسم در موزه استاد فرشچيان  افتخاري براي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشوراست اضافه کرد: هرچند تجربه احداث موزه شخصي در ايران تجربه  جديدی نيست اما مي تواند حركتي اثرگذار در حوزه ميراث فرهنگي باشد و تجربه احداث  موزه استاد فرشچيان که به ۱۲ سال گذشته باز مي گردد، تجربه بسيار مفيدي است كه می تواند تلفيق مشاركت مردمي با نهادهاي دولتی  مثل ميراث فرهنگي را نشان دهد.

معاون رييس جمهوري ياد آور شد: تعداد موزه هايي كه آثار شخصيت هاي هنري را به نمايش بگذارد، در ايران كم است اما اين كار براي توسعه فرهنگ ضروري است و بايد به آنها توجه شود.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي گردشگري کشور درادامه صحبت های خود به  بيان ويژگي هاي استاد فرشچيان پرداخت و گفت: به نظر من استاد فرشچیان چه از نظر هنری و چه از نظر اخلاقی و شخصیتی انسانی است که نه تنها می تواند الگوی دیگران قرار گیرد بلکه یک معیار برای دیگران است.

وی اظهارداشت: من در خودم این صلاحیت را نمی بینیم که بخواهم درباره استاد محمود فرشچیان صحبت کنم اما به حکم وظیفه باید بگویم که هم هنر استاد و هنر شخصیت وی الگویی بالا برای هنر و بسیاری از هنرمندان ایرانی است.

وی گفت: به نظر من هنر استاد فرشچیان، هنری میراثی و هویتی است و وی کاری کرد که هنر نگارگری از لابلای کتاب ها و آثار گذشتگان به میان مردم رسوخ کند.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه فرشچیان معیاری برای هنر سنتی امروز است، گفت: البته ممکن است بعضی از کارشناسان هنری از واژه هنر سنتی چندان خرسند نباشند و از هنر اسلامی استفاده کنند. با این حال هنر سنتی در تقابل با هنر مدرن تلقی نمی شود و به همان میزان هنر اسلامی ما را نیز منعکس می کند.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري درباره ويژگي هاي كار هنري و شخصيتي استاد فرشچيان  گفت: خلاقيت هنري مهمترين وجه بارز اين هنرمند است که به پيروي محض و صرف از مكتب اصفهان نپرداخته بلكه با عصاره خلاقيت خود به آثارش روح تازه اي داده است.

وی ادامه داد: فرشچیان از نوعی جامعیت هنری نسبت به همه شاخه های هنرهای اسلامی برخوردار است که اوج آن در مینیاتور شناخته می‌شود و ما در گذشته کارهای بزرگ  این استاد را در ساخت ضریح حریم مطهر حضرت سید الشهداء (ع)  و حضرت شاه عبدالعظیم (ع) شاهد بودیم.

نجفي به  ديگر ويژگي هاي فرشچيان اشاره کرد و افزود: معرفت هنري كه شامل اشراف به حكمت و هنر معنوي و نگاه كارشناسي به هنرهاي سنتي و اسلامي است، اخلاق هنري ، دقت و وسواس درخصوص اظهار نظر در باره هنرمندان و كار هنري آنها و فروتني از ديگر ويژگي هاي استاد فرشچیان است.

وی خاطر نشان کرد: ضمن اینکه استاد  فرشچيان به عنوان يك چهره شناخته شده هنري در  معروف هستند و آوازه استاد فرشچيان امروز در تمام دنيا پيچيده و مرزهاي ملي را در نورديده است.

 استاد محمود فرشچیان نیز در این مراسم  در تشریح این اثر زیبای هنری گفت: امیدوارم پانزدهمین اثراهدایی‌ام به آستان قدس رضوی مورد قبول امام رضا (ع) واقع شود.

وی با بیان این که به ایران از شمال گرفته تا جنوب و  خلیج همیشه فارس ایران سلام می فرستم افزود: از خداوند قادر و توانا می‌خواهم که مملکت ما را همواره حافظ و نگهدار باشد و زندگی معنوی و خدایی ما را حفظ کند.

فرشچیان با بیان اینکه به کشیدن تابلوی معراج افتخار می‌کنم افزود: برای خلق این تابلو صبح‌ها و شب‌ها عاشقانه کار کرده‌ام و کشیدن آن بیشتر یک سال طول کشید.

وی در تشریح این اثر زیبای هنری با بیان اینکه در کشیدن این تابلو با علماء نیز مشورت کرده ام افزود:اغلب نقاشانی که با موضوع پیامبر نقاشی کرده‌اند صورت پیامبر را هم پوشش دادند زیرا چهره ایشان غیرقابل باور بوده و کسی نمی‌تواند آن را تصویر کند. اما من مانند دیگر کارهایم سعی کردم تصویر پیامبر را از پشت سر نشان دهم روی مبارک‌شان به درگاه خداوند است.

این استاد برجسته نگار گری و مینیاتور ایران اضافه کرد: من همه ائمه را دوست دارم اما بارگاه امام رضا(ع) در ایران است و من افتخار خدامی امام رضا(ع) را دارم.

فرشچیان در ادامه درباره ویژگی‌های تابلوی معراج توضیح داد: در این تابلو حضرت محمد(ص) با اسبش براق به سمت نور درگاه الهی در حرکت است، من سعی کردم فرشتگان را چیزی بین زن و مرد کار کنم یعنی نه زن هستند و نه مرد.

هم چنین در این مراسم استاد الهی قمشه‌ای نیز با توصیف هنر و زیبایی و تشریح اهمیت و جایگاه عشق و زیبایی در دنیا گفت:  آنچه که امروز در دنیا کم است و مردم باید در به در، منزل به منزل  و کوه به کوه دنبال آن باشند زیبایی با عشق است چراکه زیبایی گوهری است که به معراج می‌رسد.

الهی قمشه‌ای ادامه داد: جمیل که اسم خداوند است نشانگر جلوه خداوند است و از ارزش و اهمیت ویژه ای برخوردار است.

استاد قمشه‌ای در ادامه صحبت های خود به تاثیر هنر در روح و روان آدمی اشاره کرد و افزود: توصیه من به مردم و خصوصا جوانان  این است که هر روز هفته را به یکی از هنرهای هفتگانه بپردازند و ببینند که با بهره‌گیری از هنر و زیبایی می‌توانند از این عالم تنگ به عروج برسند.

وی به موضوع معراج پیامبر اکرم نیز اشاره کرد و اظهارداشت:  پیامبر اسلام (ص) چون این عالم را تنگ دیدند و دنیا برایشان تنگ بود به معراج رفتند.

در این مراسم  هم چنین پیام حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی نیز توسط سهیل محمودی که اجرای این برنامه را برعهده داشت قرائت شده در این پیام  آن آمده بود: \"عمر پربرکت استاد ارجمند جناب آقای فرشچیان دراز باد که خداوند رحمان و جمیل فیض زیبای خود را از جمله در آثاری که  برآمده از جان زیبایی است و خیال متعالی ایشان است بر خلایق جاری می گرداند. استاد را گرامی می داریم و از خداوند منان توفیق بهره گیری از فیض وجود ارزشمندشان را طلب می کنیم.\"

شعر خوانی ساعد باقری و فاطمه سالاروند از دیگر برنامه های حاشیه این مراسم.

در پایان این مراسم جدیدترین اثر هنری استاد محمود فرشچیان با نام تابلو معراج رونمایی و این تابلوی نفیس هنری از طرف استاد فرشچیان همزمان با سالروز تولد حضرت امام رضا (ع) به موزه آستان قدس رضوی اهداء شد.

/108

انتهای پیام/

کد خبر 139206262