امیر نیک رویان -روزهایی که در آن قرار گرفته ایم مصادف با روز جهانی کودک است که سازمان میراث فرهنگی این روز جهانی را به یک هفته برنامه پر تراکم برای کودکان بسط وگسترش داده است تا با اجرای برنامه  ها و نمایشگاههای متنوع و جذاب، مسیر را برای فرهنگ سازی هموار سازد.

حقیقت ماجر این است که اجرای چنین برنامه هایی در سازمان میراث فرهنگی کشور فارغ از مانورهای تبلیغاتی است و قرار نیست تنها برنامه هایی به صرف یک روز خاص و یا یک هفته اجرا و سپس به فراموشی سپرده شود که در این صورت تنها اتلاف منابع خواهد بود.

اگر کودک امروز با مفهوم موزه آشنا نیست و یا اگر از میراث فرهنگی کشور تنها تصویر خرابه ها را به یاد می آورد ریشه در عدم کارکرد سازمان ها و ارگان هایی دارد که متولی این فرهنگ سازی ها بوده اند و غفلت کرده اند و فراموش کردند کودکان امروز همان والدین فردایی هستند که قصدشان تعلیم و تربیت نسل های جدیدتر است. 

استخر و کلاس های آموزشی مختلف در اوقات فراغت کودکان ما امروز دغدغه پدران و مادرانی است که همه هدفشان پر کردن این اوقات به بهترین شکل ممکن برای عزیزانشان است اما در این بین آیا متولیان حوزه کودک، آشناسازی کودکان را با مفاهیم مواریث فرهنگی، موزه ها، صنایع دستی و ... در دستور کار خود در کنار تعلیم و تربیت قرار  داده اند؟ 

به هر حال سازمان میراث فرهنگی با رویکردی جدید خود از این فرصت استفاده کرده و نخستین گام های این حرکت موثر را برداشته تا برای آغاز، در قالب نمایشگاه و جشنواره و برنامه های متنوع و جذاب ، کودکان را با مفاهیم میراثی آشنا سازند و از این طریق آهسته و پیوسته به کتاب های درسی آنها هم نفوذ پیدا کنند.

 و اما از آنجا که تفریح و سرگرمی کودکان امروز، شکل جدید تری به خود گرفته است، انتظار می رود طراحان این حوزه با ابتکار هر چه تمام تر به ساخت بازی های رایانه ای ورود کنند تا مطابق با مطالبه روز کودکان، مفاهیم میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را ارائه دهند. در این راه رییس سازمان میراث فرهنگی نیز از هیچ گونه حمایتی به گفته خودشان دریغ نخواهد کرد.

پیوند گسسته نسل جدید با نسل های قبل به طور قطع با آگاهی از ارزشمند بودن مفاهیم میراث فرهنگی و تاریخ و تمدن کشور و نیاکانمان مستحکم خواهد شد حال آن که این استحکام بخشی می تواند از نقطه¬ای آغاز شود که سازمان میراث فرهنگی به سهم خود از این آغاز استقبال کرد و فرصت خوبی را برای حضور بخش خصوصی به این عرصه فراهم کرد.

فراخوان معاون رییس جمهور از بخش خصوصی در عرصه¬های مختلف از جمله تولید بازی های رایانه ای با موضوع انتقال مفاهیم مرتبط با میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به کودکان و نوجوانان و اعلام حمایت از آنان ، بسترساز حرکتی پر شتاب و گام های استوار در عرصه ای است که تا به حال مغفول مانده است.

سازمان میراث فرهنگی به عنوان سازمانی فرهنگ محور آغازگر حرکتی عمیق و طولانی شد تا ارگان ها و سازمان های فرهنگی و اجرایی مرتبط نیز وارد این مسیر شوند تا به آن غنا ببخشند و به تداوم این راه همت گمارند.

\n
\n

انتهای پیام/

کد خبر 139207173