یکصد سال عزاداری حسینی در تکیه تاریخی معاون الملک کرمانشاه

 سرپرست اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در این باره گفت: تکیه معاون الملک یکی از بناهای تاریخی کرمانشاه است، ساخت این بنا در سال 1320 ه.ق توسط حسین خان معین الرعایا شروع و در سال 1337 به پایان رسید این بنا دارای سه بخش زینبه ،حسینیه و عباسیه است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه، نصرت اله سپهر  افزود: بنای تکیه معاون الملک نه تنها از نظر هنر و معماری بلکه از جنبه های فرهنگی ومذهبی و پاسداشت مراسم مذهبی نیزدارای اهمیت ویژه ای است که هر ساله شاهد حضور هزاران نفر از عزاداران حسینی است و تا کنون  بیش از یکصد سال  است که مراسم عزاداری حسینی در این تکیه برگزار می شود.

وی تصریح کرد: این بنا با توجه به کاشی کاری بی نظیری که در حسینیه آن کار شده است و وقف عزاداری برای عاشقان سرور و سالار شهیدان حسین بن علی (ع) شده در نوع خود منحصر به فرد است.

سپهردر ادامه گفت: تصاویر روی کاشی ها هفت واقعه پس از عاشورا و بیت های نوشته شده بر روی کاشی های حسینیه همگی در وصف مراسم عزاداری حسینی است و معروفترین آن این بیت است:

این عزا خانه چو از حسن عمل گشت تمام       سال تاریخش والا از لب بانی خواست
گفت بانیش معاون پی تاریخ بگو                 کین حسینیه  ز ما بهر عزای شهداست

 سپهر تصریح کرد: علاوه بر هیات های حسینی مراسم ویژه شام غریبان با جلوه ای خاص در این بنا برگزار می شود. که اجرای این مراسم در سال گذشته به عنوان یکی از میراث های معنوی عاشورای حسینی استان به ثبت آثار معنوی رسیده است.

انتهای پیام/

کد خبر 139208198