برگزاری نشست های تخصصی در همایش ابعاد مردم شناختی فرهنگ عاشورا

همزمان با برگزاری همایش ابعاد مردم شناختی فرهنگ عاشورا، شش نشست تخصصی با موضوعات مختلف مرتبط با فرهنگ عاشورا و عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) برگزار می شود.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در این همایش که به مدت دو روز و در روزهای شنبه و یک شنبه هفتم و هشتم دی ماه جاری در سالن آمفی تئاتر سازمان مرکزی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار می شود شش نشست تخصصی با حضور اندیشمندان، محققان و پژوهشگران برگزار می شود.
شبیه خوانی از آئین تا نمایش، نمادپردازی، و سمبل گرایی در ادبیات عاشورایی، فرهنگ عرفانی شیعی و بن مایه های روایی فرهنگ عاشورا، آئین های عاشورایی درجهان ایرانی به مثابه آئین های بزرگداشت ارزش ها، تعزیه و ابعاد موسیقیاییآن در محرم، مروری بر تاریخ مطالعات مردم شناسی به بان فارسی، عزاداری ماه محرم در گیلان، فرهنگ عاشورای در قاره آفریقا، نگاه انسان شناختی به تکیه سادات تهران، مراسم دسته گردانی و نشانه های عزای ماه محرم در کاشان و قمصر و آداب سوگواری ماه محرم در بین اهل تسنن از مهمترین نشست هایی است که در این همایش برگزار می شود.
ضمن اینکه از دیگر نشست های این همایش می توان به بررسی انسان شناختی نفمات آئینی سوگواری، مراسم نخل گردانی در رامهرمز، ترکیب عناصر شیعی در فرهنگ عاوشار، آئین عاشورایی-فاطمی در برغان، بررسی انسان شناختی نحوه عزاداری ایرانیانی مقیم هند در روز عاشورا، فرهنگ عاشورا در میان ترکمن های ایران، فرهنگ عاشورا و بازگشت به اخلاق و معنویت، کاکردهای اجتماعی نخل گردانی در ابیانه و فرهنگ عاشورا و دافع مقدس اشاره کرد.
گاهشماری رویدادهای آئینی – فرهنگی ماه محرم درفرهنگ کاشان، تبلور قیام عاشورا در مثل های و تمثیل های ایرانی، مشعل گردانی،بررسی انسان شناسانه مفاهیم نمادین درآئین های و مراسم ماه محرم، بررسی انسان شناختی ابعاد اخلاقی فرهنگ عاشورا در خاطبه های محرم، آئین گل مالی عاشورا و بافت های بومی در فرهنگ سوگواری امام حسین(ع)، نمایش فیلم اتنوگرافیک خاک زار و نمایش فیلم اتنوگرافیک تعزیه، عشق و فرهنگ عاشورا از دیگر نشست هایی است که در این همایش برگزار خواهد شد.
در این همایش هم چنین تعدادی از انسان شناسان و محققان برتر کشور در سال 92 و پیشگامان مطالعات انسان شناسی در ایران تجلیل می شوند.
/108

انتهای پیام/

کد خبر 1392100720