چاپ مجموعه كوتاه از آئين‌هاي محرم در فرهنگ مردم آذربايجان غربي

مسئول حوزه مطالعات مردم شناسی میراث فرهنگی استان گفت: مجموعه كوتاهي از آئين محرم در فرهنگ مردم آذربايجان غربي به چاپ رسيد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي، حسن سپهرفر با اعلام اين خبر افزود: اين مجموعه در قطع جیبی و به صورت رنگی و مصور در 10 صفحه به چاپ رسیده است.

سپهرفر همچنين گفت: آنچه در این متن مطالعه می شود گوشه هایی از آیین ها و مراسم ماه محرم در شهرها و روستاهای استان آذربایجان غربی، با تاکید بر تعزیه ابا عبداله الحسین است، که پس از تلاش چندین ساله، در سال 1388تحت عنوان (مراسم تعزیه و شبیه قتل امام) در ردیف فهرست میراث معنوی ، طی شماره 73 به ثبت ملی رسید .

بر اساس اين گزارش: این کتابچه با پیش درآمدی در خصوص واقعه عظیم عاشور و نقش آن در فرهنگ مردم شروع شده ، سپس مراسم دهه اول محرم ، آیین های روز تاسوعا و عاشورا، نمونه ای نوحه های قدیمی،آیین تعزیه و شبیه خوانی امام ،شام غریبان، ماجرای اهل قبیله و اربعین حسینی در آن ذکر شده است.

گفتني است: اشاعه مکتب عاشورایی و درک معانی و مفاهیم این واقعه در تداوم برگزاری چنین مراسمی نه تنها نشان از ارادت مردم بر نبی اکرم و خاندان اهل بیت داشته، بلکه دراهمیت آن از حوزه مطالعات مردم شناسی و فرهنگ عامه می تواند در شناخت درک بشری از مفاهیم معرفتی و انسان شناختی، و از سویی در عرصه جذب گردشگر و توسعه گردشگری و ترویج صورت های فرهنگ اسلامی در بین اقوام و ملل نیز سهم عمده داشته باشد.

انتهای پیام/

کد خبر 139210238