مسجد اعظم و ميدان ايالت (انقلاب) اروميه دو مكان رويداد حوادث تاريخي و انقلابي

جليل رستم پور معـاون ميراث فرهنگي استان آذربايجـان غربي ، مسجد اعظم و ميدان ايالت ( انقلاب) اروميه را دو مركز مهم رويدادهاي تاريخي و انقلابي در قبل و بعد از انقلاب اسلامي در بين اهالي اروميه عنوان كرد .

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان آذربايجان غربي ، جليل رستم پور با اعلام اين مطلب گفت : مسجداعظم يكي از مساجد معروف و قديمي شهر اروميه كه در نزديكي بازار تاريخي شهر واقع شده در دوران انقلاب يكي از مكانهاي مذهبي بود كه از آن بعنوان محلي براي ايراد سخنراني هاي ائمه جماعت و جمعه، صدور بيانيه و قطعنامه هاي انقلابي و مركز صدور دستورات تظاهرات در تاريخ جريانات انقلابي مردم اروميه ياد ميشود.

وي با بيان اينكه اين مسجد محل سنگر بندي در پشت بام مسجد و درگيري نيروهاي انقلابي با نيروهاي ارتش و شهرباني سابق بود افزود: اين مسجد در حوادث قبل از پيروزي انقلاب مكاني براي تجمع انقلابيون بود و به همين خاطر مسجد توسط نيروهاي ارتش شاهنشاهي مورد هجوم قرار گرفته و توسط تانكهاي ارتش به توپ بسته شد.

رستم پور با اشاره به نقش تاثير گزار ميدان ايالت اروميه در پيروزي انقلاب اسلامي در استان خاطر نشان كرد : اين ميدان كه قبلا\" به نام ميدان سپه نامگذاري شده بود بعدها به لحاظ استقرار مراكز حكومتي ، دولتي و انتظامي به ميدان ايالت مشهور شد و با توجه به آن كه در دوران انقلاب اسلامي محل تجمع انقلابيون بوده به ميدان انقلاب تغيير نام يافت.

جليل رستم پور معاون ميراث فرهنگي استان ضمن يادآوري اهميت اين دو مكان تاريخي ادامه داد : در اسفند ماه سال 1391 و در همايش كشوري ، مسجد اعظم و ميدان انقلاب (ايالت) اروميه بعنوان دو مكاني كه شاهد حوادث اتفاق افتاده در دوم بهمن سال 1357 بودند در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است .

انتهای پیام/

کد خبر 139211029