مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت: با توجه به امضاء تفاهم نامه های صورت گرفته، طرح میدان وحدت شهرداری گرگان در قالب طرح سال ۱۳۴۲ بازسازی می شود.

به گزارش روابط عمومی و امورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، قربان عباسی،در بازدید معاون امورعمرانی استانداری گلستان از طرح هاو پروژه های این اداره کل و درجمع مدیران ومسوولین میراث فرهنگی استان افزود: این آثار در سه بخش طبیعی، مادی و معنوی به ثبت رسیده اند.

عباسی ادامه داد: از این میزان به تفکیک چهار اثر پرونده تکمیل جهت ثبت در بخش طبیعی، 15 اثر در بخش معنوی، 56 اثر در بخش مادی و یک اثر ثبت شده بین المللی در بخش مادی بوده اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان با بیان اینکه 13 اثر برای اولین بار به عنوان میراث معنوی شامل طوق بندان، چهل منبری، آیین دسته چوبی و غیره، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است، تصریح کرد: در بین آثار ملی نیز یک اثر (گنبد قابوس) ثبت بین المللی شده است.

وی در خصوص ثبت آثار معنوی گفت: دو رویداد مهم تاریخی استان (واقعه 5 آذرگرگان درسال 1357 و 12 دی شهرستان گالیکش بعنوان مکان رخداد فرهنگی ) درفهرست آثار معنوی، ملی کشور در سال های 1391 الی 1392 به ثبت رسیده است.

عباسی با بیان اینکه ثبت 570 اثر در فهرست آثار ملی کشور، از سال 1310 تا پایان سال 1389 متعلق به استان گلستان است، افزود: اولین اثر تاریخی این استان در تاریخ 24 شهریور ماه سال 1310 شهر باستانی گرگان قدیم جرجان و بافت قدیم استرآباد بوده است.

وی اذعان داشت: پیشنهاد تبدیل شهر باستانی گرگان قدیم (جرجان) را به عنوان موزه باز ارائه داده ایم و این مهم در حال بررسی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان خاطرنشان کرد: پیگیری ثبت جهانی دیوار بزرگ گرگان به عنوان سومین دیوار بلند دنیا در دستور کار قرار دارد.

عباسی ضمن اشاره به ایجاد تفاهم نامه ای بین ایران و بریتانیا به مدت 5 سال در خصوص پژوهش های مشترک میدانی، اذعان داشت: در سال جاری، تهیه مستندات و آماده سازی پرونده های درخت سرخدار، چنار سبزه مشهد، آبشار کبودوال و آبشار شیرآباد بعنوان میراث طبیعی در فهرست آثار ملی کشور صورت گرفته است.

وی با اشاره به تهیه طرح و ساماندهی میدان وحدت شهرداری به سال 1342گفت: با توجه به امضاء تفاهم نامه هایی در این خصوص، بنا شده طرح میدان شهرداری گرگان را در قالب طرح سال 42 بازسازی کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گرشگری گلستان مرمت مسجد جامع گرگان و آزاد سازی مناره آن را از پروژه های در حال مرمت و احیاء در حوزه میراث فرهنگی دانست و تصریح کرد: مرمت و احیاء مدرسه عمادیه، مرمت کاخ آقا محمد خان، مرمت مدرسه تقوی، تاسیس و راه اندازی کارگاه مرمت اشیای باستانی در موزه باستان شناسی گرگان از پروژه های در دست اقدام است.

عباسی با بیان اینکه مرمت کاخ خوش ییلاق از ورودی استان سمنان به عنوان خانه جهانگرد تأمین اعتبار شده، افزود: تهیه طرح دروازه ورودی استان گلستان به پیشنهاد پلیس راه نوکنده در حال بررسی است.

انتهای پیام/

کد خبر 139211305