کشف و ضبط 40 شی تاریخی دوره سلجوقی در یزد

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی از کشف و ضبط 40 شی تاریخی مربوط دوران سلجوقی و قرون اولیه اسلامی در استان یزد خبرداد .

به گزارش میراث آریا(chtn) سرهنگ محمد کربلائی حریری گفت: بنا بر خبر یگان حفاظت استان یزد، نیروهای یگان حفاظت با شناسایی محل استقرار و فعالیت باند قاچاق اموال تاریخی، با عملیاتی اطلاعاتی و پیچیده، به طور مشترک با عوامل انتظامی شهرستان میبد، اردکان موفق به انهدام باند قاچاق اشیاء تاریخی و کشف و ضبط تعداد 40 قلم شی تاریخی شدند.

وی ادامه داد: براساس کارشناسی‌های اولیه کارشناسان دلالت بر تاریخی بودن اشیاء داشته و قدمت آنها دوران سلجوقی و قرون اولیه اسلامی تخمین زده اند.
فرمانده یگان حفاظت استان تصریح کرد: در این رابطه اشیاء مکشوفه برای کارشناسی‌های دقیق‌تر تحویل مراجع مربوطه و افراد دستگیر شده به همراه پرونده برای سیر مراحل قانونی به مقام قضایی استان ارجاع شد.

فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همچنین از کشف 5 شی تاریخی و دستگیری یک نفر قاچاقچی در استان گلستان خبر داد.

سرهنگ محمد کربلائی حریری با اعلام این خبر تصریح کرد: در یک عملیات موفقیت آمیز ماموران یگان حفاظت استان گلستان موفق به کشف 5 قلم شی تاریخی و دستگیـری یک نفر قاچاقچی اموال تاریخی شدند.

وی ادامه داد: براساس گزارش رسیده از سوی منابع آگاه در خصوص نگهداری اشیاء تاریخی فرهنگی توسط فردی بومی، تیمی مجرب از نیروهای یگان حفاظت استان پس از اخذ مجوز قانونی و رعایت موازین شرعی و با هماهنگی و همکاری مامورین اطلاعات و امنیت منطقه با مراجعه به محل و بازرسی از منزل فرد مورد نظر، عملیات خود را آغاز کردند.

سرهنگ کربلائی یادآور شد: ماموران یگان استان گلستان در عملیاتی موفقیت‌آمیز موفق به دستگیری 1 نفر قاچاقچی اموال تاریخی، کشف و ضبط 5 قطعه شی تاریخی شدند، فرد دستگیرشده به همراه پرونده برای سیر مراحل قانونی به مقام قضایی استان ارجاع و پیگیری موضوع در دستور کار قرارگرفته است .

انتهای پیام/

کد خبر 139212115