آغاز مرمت كارخانه تاريخي پنبه پاك كني گرمسار

مدير كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان از آغاز مرمت كارخانه پنبه پاك كني گرمسار خبر داد.

به گزارش روابط ‌عمومي اداره کل ميراث‌ فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگری استان سمنان، «محمدحسين بحرالعلومي»
اظهار داشت: فاز اول مرمت اين كارخانه تاريخي با همكاري اداره ميراث فرهنگي و شهرداري شهرستان گرمسار آغاز شده است.

وي گفت: فاز اول مرمت اين بناي تاريخي شامل اندود و سفيدكاري ديوارها، تعمير درها و پنجره ها، نصب شيشه، نقاشي درها و پنجره ها، سيم كشي و كابل كشي، نصب روشنايي به شكل اوليه، تميزكاري و چيدمان وسايل كارخانه و دستگاه‌ها و ... است.

بحرالعلومي با بيان اينكه مرحله اول مرمت اين كارخانه هفته جاري به پايان مي رسد، افزود: اين كارخانه پس از انجام مراحل بعدي مرمت به باغ موزه صنعت گرمسار تبديل خواهد شد.

كارخانه پنبه پاك كني گرمسار در سال 1304 هجري شمسي فعاليت خود ر ا آغاز كرده است، مساحت اين كارخانه بالغ بر چهار هزار متر مربع است و شامل قسمتهاي مختلفي از جمله بخش كارگذاري موتورها، انبار پنبه، بخش تبديل پنبه و .... است.

اين كارخانه در ضلع غربی میدان معلم شهرستان گرمسار واقع شده و در دو طبقه و با پلان مستطيل شکل ساخته شده است.

نماي ساختمان بسيار ساده است و فقط در لبه فوقاني آن كنگره هاي آجري در يك رديف دور تا دور ساختمان به غير از ضلع جنوبي آن وجود دارد.

مصالح تشكيل دهنده اصلي در انبارها خشت و گل است كه يك رديف آجر، نماي خارجي ستونهاي آن را شامل       مي‌شود که در نگاه اول به نظر كاروانسرايي درون شهري مي‌رسد كه بعدها تغيير كاربري پيدا كرده اما از همان ابتدا به عنوان انبار پنبه ساخته شده است و الگوي ساخت آن از پلان كاروانسراهاي اين منطقه نشات گرفته است. 

انتهای پیام/

کد خبر 139302101