پاسداشت هنر، فرهنگ و تاریخ یک ملت کارکرد مهم موزه ها است

مدیر کل امور موزه ها واموال منقول فرهنگی– تاریخی  کشور در آیین افتتاح سومین موزه فرش کشور درگنبد کاووس، با تاکید بر ضرورت توجه به موزه ها گفت: رسالت وکارکرد مهم موزه ها، پاسداشت هنر، فرهنگ وتاریخ یک ملت است.

به گزارش روابط عمومی وامورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، محمدرضا کارگر درآیین افتتاح سومین موزه فرش کشور در گنبدکاووس، افزود: فرهنگ، هنر و تاریخ یک ملت ممکن است بواسطه ویژگی فراموشی انسان ها به فراموشی سپرده شود، اما موزه ها در پاسداشت فرهنگ و تاریخ یک ملت که همان هویت آن است، موثرند. 

وی گفت: رمز موفقیت موزه ها نیز این است که پیام های نهفته در آثار فرهنگی و تاریخی که توسط انسان های گذشته خلق شده و ممکن است به فراموشی سپرده شود به نسل آینده منتقل می کند.

کارگر همچنین نقش موزه ها را در توسعه پایدار یک کشور مهم دانست و اضافه کرد: امروز موزه ها از این جهت که حافظ هویت فرهنگ و تاریخ با ارزش یک ملت اند نقش مهمی درتوسعه پایدار آن برعهده دارند.

وی باتاکید برضرورت توجه بیشتر موزه ها از سوی مردم، تصریح کرد: افتتاح موزه ها برخلاف پروژه های عمرانی پایان کار یک موزه نیست بلکه آغاز راهی است که مردم باید با اهدای آثار فرهنگی و تاریخی گذشتگان خود به آن علاوه بر توسعه و گسترش موزه ها، این آثار را بعنوان امانت به نسل آینده منتقل کنند.

مدیرکل امور موزه ها و اموال منقول فرهنگی - تاریخی کشور همچنین با قدردانی از متولیان میراث فرهنگی بویژه مردم فرهنگ دوست گنبدکاووس در راه اندازی موزه تخصصی فرش ترکمن، گفت: موزه فرش ترکمن سنبل هویت فرش با ارزش این قوم اصیل با سابقه تاریخی چند هزار ساله است.

کارگر افزود: فرش ترکمن خاستگاه دیرینه دارد و به عنوان یک اثر هنری با ارزش نشات گرفته از فرهنگ، هنر و جهان بینی والای این قوم دارد که لازم است ابعاد مختلف این فرش به دیگران معرفی شود ضمن اینکه تنوع قومی و مذهبی گنبدکاووس می طلبد موزه های مختلف دراین شهرستان راه اندازی شود.

وی همچنین بابیان اینکه هم اکنون 80 هزار موزه در سطح جهان فعال است، تصریح کرد: با راه اندازی این موزه تعداد موزه ها در ایران اسلامی به 516 موزه افزایش یافت ضمن اینکه 25 موزه دیگر نیز دردست راه اندازی است که ظرف 3 سال آینده به بهره بردای خواهد رسید.

در آیین افتتاح موزه تخصصی فرش ترکمن درگنبدکاووس، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان، مدیر پایگاه جهانی برج قابوس، معاون استاندار گلستان و فرماندار ویژه گنبدکاووس، شهردار و اعضای شورای اسلامی این شهر و نیز برخی مسوولان و اقشار مختلف مردم این شهرستان حضور داشتند.

\n

انتهای پیام/

کد خبر 1393030612