افتتاح موزه اسناد تاریخی سرزمین استارآباد در بافت تاریخی گرگان

موزه اسناد تاریخی سرزمین استاراباد به زودی در خانه موقوفه ای  واقع درمحله دوشنبه ای بافت قدیم و تاریخی گرگان ایجاد و راه اندازی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی و امورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مدیرکل این دستگاه اجرایی دراین راستا گفت: تفاهم نامه راه اندازی وایجاد موزه اسناد تاریخی سرزمین استاراباد با هدف مرمت و احیای خانه موقوفه میرزا عابدین شبیه ساز واقع در محله دوشنبه ای بافت تاریخی گرگان، فراهم سازی محیطی پژوهشی جهت بررسی وقایع تاریخی منطقه ، افزایش آگاهی عمومی نسبت به تاریخ و هویت منطقه، گردآوری و حفاظت از اسناد و مدارک مهم تاریخی منطقه  و همچنین آشناسازی عموم مردم با جایگاه اسناد مکتوب در زندگی ، آشناسازی عموم مردم با انواع اسناد مکتوب، آشناسازی صاحبان اسناد شخصی و خانوادگی با اهمیت اسناد و آموزش شیوه های  نگهداری آنها  در دست  اقدام می باشد و ایجاد و راه اندازی این موزه اسناد در حال پیگیری است.

قربان عباسی درادامه افزود: این تفاهم نامه سه جانبه به صورت مشارکتی بین میراث فرهنگی و اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گلستان و  بهره بردارخصوصی به اجرا درخواهد آمد.

وی ادامه داد: براین اساس محل موزه (خانه موقوفه میرزا عابدین شبیه ساز) به صورت مشارکتی مرمت خواهد شد و تجهیزات نمایشگاهی و امنیتی  نیز در این موزه نصب خواهد شد.

عباسی اظهار امیدواری کرد: با ایجادموزه های تخصصی در استان گلستان ، ضمن حفاظت از اسناد ومدارک مهم تاریخی و ارزشمند سرزمین، زمینه جلب و جذب گردشگران به استان بیش از پیش فراهم شده و هویت و فرهنگ این مرز وبوم بیش از پیش حفظ گردد.

انتهای پیام/

کد خبر 139304034