آئين هاي معنوي ، توليدات صنايع دستي ، بازي هاي بومي محلي و موسيقي محلي استان سمنان

مدير كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان گفت:  نخستين\"جشنواره ميراث معنوي با تاكيد بر نقش و مشاركت زنان\"با برپايي 30 غرفه و همراه با اجراي بازي‌هاي محلي، موسيقي محلي، نان و غذاي سنتي در سمنان برگزار مي‌شود.

به گزارش روابط ‌عمومي اداره کل ميراث‌ فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگری استان سمنان، «محمدحسين بحرالعلومي» اظهار داشت: اين جشنواره از بيست و دوم تا بيست و چهارم مردادماه امسال از ساعت 19 تا 23 در محل پارك سيمرغ سمنان برگزار مي‌شود.

وي گفت: در اين جشنواره علاوه بر برگزاري آئين‌هاي معنوي به ثبت رسيده در فهرست ميراث معنوي كشور، نمايشگاه عرضه محصولات صنايع دستي و توليدات بانوان، آثار تجسمي و ... نيز در قالب 30 غرفه برپا مي‌شود.

وي افزود: در اين غرفه‌ها توليدات صنايع‌دستي بانوان، آثار تجسمي و هنري، مجموعه عکس آیین‌های عاشورایی استان،

گذرمهارتي فني و حرفه اي، نان و غذاهای سنتی استان و شیرینی‌های محلی و.... به نمايش عموم گذاشته مي‌شود.

بحرالعلومي گفت: اجراي شب‌هاي فرهنگي، موسيقي سنتي، برپایی سیاه چادر عشایري، معرفی واجرای بازی‌های بومی ومحلی،ورزش زورخانه ای، شاهنامه‌خوانی و قصه‌گویی و اجراي ترانه های ساربانی، سرکویری و امیری از ديگر برنامه هاي اين جشنواره است.

مدير كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان افزود: برترين‌هاي اين جشنواره به اجلاس و جشنواره بين المللي ميراث فرهنگي ناملموس كه از شانزدهم تا بيستم مهر ماه امسال در اصفهان برگزار مي‌شود، اعزام مي‌شوند.

بنا بر تعريف يونسكو، ميراث معنوي شامل سنت‌ها و ابرازهاي شفاهي،هنرهاي نمايشي، اقدامات اجتماعي، آيين‌ها و جشنواره‌ها،  دانش و اقدام‌های مربوط به طبيعت و جهان و مهارت در هنرهاي دستي سنتي است.

انتهای پیام/

کد خبر 139305204