سلطانی‌فر: رایزنان فرهنگی در معرفی ارزش‌های فرهنگی کشور تلاش مضاعف می‌کنند

در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سلطانی‌فر با اشاره به گستره زمینه‌های همکاری دو سازمان، گفت: رایزنان فرهنگی ایران در معرفی ارزش‌های غنی فرهنگی کشور تلاش مضاعف خواهند داشت.

به گزارش میراث آریا تفاهم نامه همکاری بین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به امضای مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و ابوذر ابراهیمی ترکمان رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی رسید.

در مراسم امضای این تفاهم‌نامه که عصر امروز با حضور رییس و معاونان دو سازمان برگزار شد، سلطانی فر با تبریک سالگرد آغاز به کار دولت تدبیر و امید ابراز امیدواری کرد: دولت با عزم و اراده و رویکرد اعتدال و تدبیر که مهمترین رویکرد رییس جمهور بوده است در سالهای آینده همچون یک سال گذشته، منشا خدمات موثری برای حل مشکلات، تامین معیشت مردم، حرکت دادن موتور توسعه کشور، کاهش تورم و خروج از رکود باشد.

 معاون رییس جمهور ادامه داد: ما در یکسال گذشته در عرصه‌های مختلف کنترل تورم موفقیت‌های خوبی داشتیم، موضوع جدی دولت این است که با تلاش‌های سیستم اقتصادی، ثبات و آرامش، سرعت قابل توجه تورم که به 45درصد رسیده بود را به زیر 25 درصد برساند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه دولت در بخش سیاست خارجی و حل مشکلات هسته‌ای گام‌های مثبت و خوبی برداشته است، تصریح کرد: این اقدامات مثبت در سخنرانی امروز مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفت.

سلطانی‌فر، ساماندهی برنامه درمان در کشور را یکی دیگر از موفقیت‌های دولت یازدهم طی یک سال گذشته دانست و یادآور شد: دولت در سال اول فعالیت خود کارنامه خوبی داشته و با ثبات و آرامشی که به وجود آمده، استفاده از تمامی ظرفیت‌ها را با توجه به مبانی اقتصاد مقاومتی که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده را در دستور کار قرار داده است.
وی با اشاره به تحرک فعالیت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری طی یک سال گذشته، ادامه داد: رویکرد مثبت دولت در تعامل با کشورها و ادبیات خوبی که دولتمردان در ارتباط با سایر کشورها در پیش گرفته‌اند، گردشگران کشورهای خارجی را به استفاده از ظرفیت‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی کشور ترغیب کرده است.

معاون رئیس‌جمهور افزود: ظرف مدت 6 ماه گذشته شاهد رغبت و اشتیاق گردشگران کشورها برای ورود به ایران بوده‌ایم به حدی که امکانات موجود در شهرهای مقاصد گردشگری، همچوشن شیراز، اصفهان و یزد، پاسخگوی پذیرش و میزبانی از تورهای بیشتر نیست، ظرفیت سال 2014 تورهای کشورهای اروپایی تکمیل شده و ثبت نام برای سال 2015 آغاز شده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی همچنین به تحرک در بخش صنایع‌دستی اشاره کرد و گفت: بزرگترین چالش در بخش صنایع‌دستی مشکلات حوزه بازرگانی و فروش بود که با افزایش ورود گردشگران خارجی، امکان فروش آثار هنری هنرمندان چیره‌دست کشورمان فراهم می‌شود.

سلطانی‌فر ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی در بخش صنایع‌دستی برنامه گسترده‌ای دارد، فعال کردن کارگاه‌های صنایع‌دستی و ارتقای سطح کمی و کیفی تولیدات صنایع‌دستی که به ارزآوری و ایجاد اشتغال منجر می‌شود از برنامه‌های ما در حوزه صنایع‌دستی است.

معاون رئیس‌جمهور گفت: در بخش گردشگری، گسترش تعاملات فرهنگی و استفاده از میراث گرانبهای تاریخی، طبیعی، زیارتی و توانمندی‌های کشور در بخش بهداشت و درمان، افزایش حضور گردشگران خارجی را به دنبال دارد و این روند در حوزه تامین ارز مورد نیاز کشور و ایجاد اشتغال موثر خواهد بود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد: هنر ما باید در این باشد که از ظرفیت‌ها و امکانات تمامی دستگاه‌ها برای رشد و توسعه عرصه‌های مختلف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استفاده کنیم این در حالی است که ما در بسیاری از زمینه‌ها با سایر دستگاه‌ها زمینه‌های همکاری مشترک داریم.

وی ادامه داد: در زمینه انجام وظایف و تعهدات، سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با تعدادی از دستگاه‌ها مثل وزارت امور خارجه، وزارت فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت ارشاد، زمینه‌های همکاری بسیار زیادی دارد که در دوره جدید ریاست این سازمان تلاش شد تا از ظرفیت‌های سایر دستگاه‌ها برای پیشبرد اهداف سازمان میراث فرهنگی استفاده شود.
معاون رئیس‌جمهور  با بیان اینکه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با دارا بودن حدود 80 نمایندگی در 60 کشور جهان، ظرفیت خوبی برای طرح و معرفی ارزش‌های انقلاب اسلامی دارد، یادآور شد: در نشست‌هایی که با رئیس و مسئولین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی داشتیم به یک چارچوب مشخص، همگرایی و هم‌افزایی در ارتباط با افزایش همکاری و استفاده از توان و ظرفیت دو دستگاه رسیدیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با اشاره به نشست، بحث و تبادل نظر خود با سفرا و نمایندگان ایران در سایر کشورها، افزود: با توجه به نیازها و ظرفیت‌های موجود باید برای همکاری‌های بیشتر و بهبود وضعیت کشور گام‌های موثری برداریم.
سلطانی‌فر تصریح کرد: با امضای این تفاهم‌نامه رایزنان فرهنگی ایران در کشورهای مختلف برای معرفی ارزش‌های غنی کشورمان تلاش مضاعف خواهند کرد.

وی تاکید کرد: با برنامه‌ها و فعالیت‌هایی که انجام خواهد شد، فرهنگ غنی و ارزش‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مطرح می‌شود و شرایط ارتقای عزت و افتخار کشور در دنیا بیش از پیش فراهم خواهد شد.

\n

انتهای پیام/

کد خبر 1393052214