مرمت موزه مردم شناسی برزک به پایان رسید

سرپرست اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری کاشان از اتمام مرمت موزه مردم شناسی برزک خبر داد.
\"مهران سرمدیان\" اظهار داشت: موزه مردم شناسی برزک تنها موزه شهرستان در معرفی آداب ،رسوم و آلات و ادوات مربوط به زندگی مردم منطقه است.

 به گزارش اداره روابط عمومی و امور فرهنگی  اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان\" مهران سرمدیان\"  سرپرست اداره کاشان ،با اعلام مطلب فوق افزود:این موزه در خانه قادری واقع در محله مسجد جامع قرار دارد .در این  موزه بیش از 500 اثر موزه ای شناسنامه دار موجود است و وجود مولاژهای انسانی که هر یک معرف یکی از سنتهای و تاریخ مردم این دیار به حساب می اید زیبایی این مکان را دو چندان کرده است.

\"مهران سرمدیان\" با تاکید بر اینکه هدف موزه‌ها تحقیق در آثار و شواهد به جای مانده انسان و محیط زیست است و گردآوری آثار، حفظ و بهره‌وری معنوی و ایجاد ارتباط بین این آثار و به ویژه به نمایش گذاشتن آنها به منظور بررسی و بهره معنوی از مهم‌ترین اهداف موزه ها است، افزود: در موزه مردم شناسی برزک اشیایی از دوره های گذشته از ادوات نساجی سنتی تا صنایع دستی وجود دارد که برخی از این صنایع دستی ها هنوز پابرجا هستند.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان ادامه داد: کار مرمت اولیه این بنا در سال87 به پایان رسید و در همان سال به عنوان موزه مردم‌شناسی برزک مورد بهره‌برداری قرار گرفت. این موزه به صورت مشارکتی با همکاری شهرداری برزک اداره می شود.

وی گفت: در سال جاری با توجه به نیاز مجدد مرمتی این موزه که شامل تراشیدن اندود فرسوده بدنه ها و اجرای مجدد اندود سیم گل آن ها، جمع اوری بندهای فرسوده کف فرش ها و اجرای مجدد آن ها، مرمت و اصلاح مجدد سقف ها شامل برچیدن اندودهای فرسوده که موجب نفوذ رطوبت و آسیب به بنا شده بودند و اجرای مجدد اندود سقف ها و همچنین در راستای  ایمنی بیشتر بازدیدکنندگان و حفاظت از بنای تاریخی،این موزه و اشیاء موجود در آن به سیستم اعلام حریق ،مبلغ 300 میلیون ريال از اعتبارات ملی میراث فرهنگی کاشان به این موزه اختصاص داده شد. 

سرمدیان خاطر نشان کرد: بنای فعلی موزه مردم‌شناسی برزک متعلق دوره قاجار است که در سال 1385 به شماره 17810 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
    

\n

انتهای پیام/

کد خبر 139306163