کشف آثار تاریخی در محوطه دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان

عملیات کاوش و باستان شناسی به کشف آثار تاریخی از استقرار جوامع انسانی پیش از تاریخ در محوطه دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان منجر شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری محمد بهرام زاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان پس از مشخص شدن وجود دو تپه باستانی در میان حصار محوطه آموزشی دانشگاه ،طرح پژوهشی کاوش باستان شناختی این تپه ها را چند ماه پیش ارایه داد که عملیات کاوش با مجوز پژوهشکده باستان شناسی و حمایت های سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد.

بهرام زاده که سرپرستی عملیات باستان شناسی را نیز به عهده دارد درباره این عملیات به خبرنگار پایگاه خبری پژوهشگاه میراث فرهنگی(richt.ir) گفت: با کاوش های باستان شناختی بر روی دو تپه به نام های \" تات 1\" و \" تات2\" آثار قابل توجهی از استقرار جوامع انسانی پیش از تاریخ و همچنین آثاری از فعالیت های صنعتی احتمالا از دوره تاریخی به دست آمد.

اوافزود: تپه تات1 معرف فرهنگ هزاره اول و دوم پیش از میلاد بوده و آثاری از دیواره های خشتی و چینه ای و فضاهای مسکونی از این دوره به دست آمده از این تپه ها عمدتا تکه های شکسته ظروف سفالین مربوط به عصر آهن، معروف به سفال خاکستری هستند که از استقراری کوتاه مدت از جوامع انسانی در این مکان بر جای مانده است.

او افزود: علاوه برآثاری از عصر آهن، تکه های سفالی شکسته مربوط به عصر مفرغ جدید نیز در این محوطه به دست آمده است.ازجمله این سفال ها ظروف مفرغی معروف به پلی کروم بوده که بر روی خاک بکر محوطه به دست آمده و احتمالا سابقه سکونت انسان در این محوطه را به اوایل هزاره دوم پیش از میلاد می رساند.
به گفته بهرام زاده در تپه تات 2 آثاری از سازه های خشتی با اندود گچ بدست آمدکه حاکی از کاربرد صنعتی این محوطه است.از جمله حوضچه ها کوچک و کم عمق که با آبراهه هایی به حوضی بزرگ تر و عمیق تر منتهی می شوند.

این باستان شناس تاکید کرد: بر اساس مطالعات مقدماتی می توان این سازه تقریبا سالم را مشابه فضای صنعتی امروزی با نام چرش، مخفف چرخشت و مربوط به فرآوری محصولات باغی ازجمله انگور دانست که نمونه های خانگی این سازه نادر امروزه در برخی خانه های روستایی در اندازه کوچک تر مشاهده شده است.

بهرام زاده گفت: تاریخ گذاری این سازه بر اساس داده های فرهنگی ازجمله تکه های شکسته ظروف سفالین با نمونه ای از نقش مربوط به علائم کارگاهی یا تجاری و همچنین نمونه ای از یک عطردان شیشه ای، با احتمال مربوط به اواخر دوره تاریخی (ساسانی) بوده و ذکر تاریخ دقیق نیازمند مراحل تکمیلی مطالعات و آزمایش های لازم است.

این باستان شناس خاطرنشان ساخت که با اتمام کاوش آثار شناسایی شده در هر دو محوطه حفظ و مرمت شده و بنای گچی به دست آمده در \" تپه تات2 \" نیز برای بازدید علاقه مندان ترمیم و ویترین گذاری شد. 
اودر پایان ابراز امیدواری کرد که در فصول بعدی با ادامه کاوش و مطالعات بیشتر اهمیت و جایگاه این دو تپه در مطالعات باستان شناختی آشکار شود.

\n

انتهای پیام/

کد خبر 1393082416