گردشگری عامل مهم معرفی صنایع دستی ایران به جهانیان است

صنایع دستی در استان خراسان رضوی از اهمیت بالایی برخوردار است به گونه ای که در حال حاضر 100 رشته فعال صنایع دستی در این استان وجود دارد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، رجبعلی لباف خانیکی با اعلام این خبر در افتتاحیه نخستین نمایشگاه بازاریابی صنایع دستی که در هتل سی نور مشهد و با حضور بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار شد افزود: صنایع دستی نشان دهنده خلاقیت هنرمندان ایرانی است و ما برای هنرهای سنتی و صنایع دستی اهمیت ویژه ای قائل هستیم. 


وی ادامه داد: استان خراسان رضوی به این دلیل که سالانه میزبان بیش از 25 میلیون گردشگر از نقاط مختلف ایران و صد ها هزار گردشگر خارجی است یه عنوان یک بازار بسیار مهم درحوزه تولید وعرضه صنایع دستی مطرح است. 

وی گفت: آنچه که می تواند هنر و حتی اعتقادات ما را به دنیا معرفی کند صنایع دستی است. 

وی افزود: صنایع دستی در حالی می تواند موفق باشد که با گردشگری عجین باشد و عرضه صنایع دستی به گردشگران می تواند ابلاغ گر پیام هنرمندان باشد. 

وی خاطر نشان کرد: برگزاری این نمایشگاه یک فرصت بسیار مناسب برای معرفی هنر زیبای ایرانیان و نیز استفاده از فرصت های بسیار مناسب در عرضه این هنر زیبا به زائران و گردشگران می باشد. 

پویا محمودیان مدیر کل دفتر صادرات معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنیاع دستی و گردشگری نیز در این این جلسه با اشاره به اهمیت بازار زیارتی در تولید و عرضه صنایع دستی گفت: برگزاری چنین نمایشگاهی از آنجائی شکل گرفت که در دفتر صادرات معاونت صنایع دستی به این نتیجه رسیدم که صنایع دستی در بازار های زیارتی جایگاه خوبی ندارد. 

وی افزود: بر همین اساس قرار شد این نمایشگاه را در دو فاز برگزار کنیم که سه محور کیفیت، قیمت و نقش و طرح را به عنوان سه محو مهم وتاثیر گذار مورد بررسی قرار دادیم و توانستیم نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی و این نمایشگاه را با هدف به پیدا کردن جایگاه واقعی صنایع دستی در بازار زیارتی برنامه ریزی و اجرا کردیم.

 وی گفت: برای برپایی این نمایشگاه هشت ماه تلاش شد و فاز دوم این نمایشگاه نیز در سال 94 اجرایی خواهد شد. محمودیان خاطر نشان کرد: این نمایشگاه خوشبختانه با استقبال بسیار خوبی روبه رو شده و این امکان و احتمال وجود دارد تا مدت برگزاری این نمایشگاه در مشهد از دو روز به مدت بیشتری افزایش یابد.

انتهای پیام/

کد خبر 1393120250