مسجد ملااحمد مجومرد مرمت می‌شود

بنای تاریخی ـ مذهبی مسجد ملااحمد مجومرد مرمت می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان یزد، سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد در این خصوص اظهار داشت: در حال حاضر کار مرمت مسجد مذکور با اعتباري معادل یکصد و نوزده میلیون ريال در دست اقدام است.

محسن ذاکری نیا افزود: عمليات مرمتي این مسجد تاریخی شامل جمع آوري و تراشيدن اندودهاي فرسوده پشت بام، زيرسازي با اندودکاهگل و شيب بندي، آجر فرش پشت بام، تراشيدن و جمع آوري قسمتهاي ديوار ضلع غربي، چيدن ديوار، زيرسازي و شمشه‌گيري با اندود کاهگل مي‌شود.

وی عنوان کرد: اين بناي تاريخي ـ مذهبي از قديمي ترين ‌مساجد رضوانشهر بعد از مسجدريگ است که در بالاي حسينيه بزرگ مجومرد واقع شده و تا صد سال‌ پيش در زير شنهاي روان مدفون بوده ‌که در حدود سالهاي 1270‌ از زير شن بيرون آورده شده است. باني آن مرحوم ملااحمد مي‌باشد که در زميني به مساحت 130 مترمربع بنا شده است. ساختمان مسجد از يک شبستان زمستانه (گرم خانه) برخوردار بوده و فاقد شبستان تابستانه است.

این مقام مسئول تصریح کرد: ورودي شبستان از سمت شرق بوده و سقف آن با چهار ستون قطور پوشيده شده‌ است که روشنايي‌آن به وسيله دو پنجره در ضلع شرقي و دو پنجره در ضلع جنوبي تامين مي‌شود. 
 اين اثر تاريخي ـ فرهنگي از بناهاي عهد صفویه است و با مصالح خشت و گل ساخته شده است.
گفتنی است اين مسجد در تاريخ 27/5/88 به شماره 27409 در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيد.


انتهای پیام/

کد خبر 1393121617