چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد درانتظار مسافران نوروزی

کهگیلویه و بویراحمد سرزمینی کوهستانی در زاگرس مرکزی است که از دو بخش سردسیری و گرمسیری تشکیل شده و شاید همین مسئله موجب تنوع آب و هوایی در آن شده به طوری که لقب چهارفصل به خود گرفته است.

، از شیراز که به سمت غرب بروی، از اصفهان که به سوی جنوب سفرکنی، از اهواز که راه مشرق را بپیمایی و از بوشهر که عزم سفر به سمت شمال کنی به کهگیلویه و بویراحمد می رسی با مساحت ۱۶ هزار کیلومتر مربعی در میان کوهستانهای سترگ زاگرس.

این استان در میان پنج استان فارس، اصفهان، بوشهر، خوزستان و چهارمحال و بختیاری قرار دارد و به واسطه موقعیت جغرافیایی اش به عنوان کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب مطرح است. همچنین بخشی از جاده طریق الرضا که جنوب غربی را به شمال شرقی متصل می کند از این استان می گذرد.

کهگیلویه و بویراحمد سرزمینی است که برف و آفتاب را در کنار هم دارد و از دو بخش سردسیری و گرمسیری تشکیل شده است. وقتی نیمه سردسیر این سرزمین پوشیده از برف است، بهار در نیمه گرمسیر آن چادر سبزش را پهن کرده و فاصله این دو آب و هوای متفاوت کمتر از یک ساعت است.

کهگیلویه و بویراحمد؛ شمالی در جنوب

تنوع آب و هوایی و وجود جنگلهای انبوه بلوط بهشتی از کهگیلویه و بویراحمد ساخته تا آن را شمالی در جنوب بنامند و بر مرکزش یاسوج نام پایتخت طبیعت نهند. شهری که تنها در تعطیلات عید فطر گذشته میزبان نزدیک به یک میلیون نفر از مسافران گرمادیده شهرهای جنوبی کشور بود.

کهگیلویه و بویراحمد هشت شهرستان دارد که دو شهرستان آن در بخش سردسیری و شش شهرستان دیگر در بخش گرمسیری واقع هستند. بویراحمد و دنا دو شهرستان سردسیری استانند که در پای کوههای سر به فلک کشیده دنا قرار دارند و به تبع آن جاذبه های طبیعی منحصر به فردی دارند.

گردشگری یاسوج

شهرهای یاسوج و سی سخت دو شهر مهم در این دو شهرستان اند که هرساله در بهار و تابستان میزبان گردشگران زیادی از جنوب و مرکز کشور هستند.

شهرستانهای کهگیلویه، گچساران، باشت، چرام، لنده و بهمئی شهرستانهای گرمسیری استان هستند که اکنون همگی مخمل سبز بر تن کرده و میزبان بهار اند.

کهگیلویه و بویراحمد؛ سرزمین هزار چشمه

کهگیلویه و بویراحمد را می توان سرزمین چشمه ها و آبهای جاری نام نهاد. استانی با مساحتی یک درصدی که به واسطه قرار گرفتن در میان کوهستانهای زاگرس مرکزی بیش از هشت درصد آب کشور را در اختیار دارد.

بارش متوسط سالیانه ۵۳۶ میلیمتر باران در کهگیلویه و بویراحمد به همراه آب برف قله های دنا، تامر، نور، خامی، خائیز، ساورز و حجال موجب ایجاد بیش از هزار چشمه فصلی و دائمی در کوهپایه های زاگرس جنوبی شده است.

در این میان ۱۸ چشمه دائمی و پرآب با تخلیه سالانه ۴۹۵ میلیون متر مکعب آب می جوشند و صدها نهر و رودخانه می زایند و این رودخانه ها در مسیر پر پیچ و خم خود به هم می پیوندند و چهار رود پر آب بشار، مارون، زهره و خیر آباد را بوجود می آورند.

گردشگری کهگیلویه و بویراحمد

کهگیلویه و بویراحمد؛ سرزمین جنگلهای بلوط

کهگیلویه و بویراحمد در کنار این منابع آبی فراوان جنگلهای انبوهی نیز دارد و پس از استانهای شمالی کشور، بیشترین سرانه جنگل را دارد. جنگلهای استان هشت درصد جنگلهای کشور و ۲۰ درصد از جنگلهای حوزه زاگرس بوده و بر این اساس سرانه جنگل در دنیا هشت دهم، در ایران دو دهم و در این استان ۱.۷ دهم هکتار است که می توان گفت سرانه جنگل در کهگیلویه و بویراحمد ۸.۵ برابر کشور و ۲.۱ برابر دنیا است.

همچنین تنوع گونه های گیاهی در سراسر زاگرس مرکزی، بالغ بر دو هزار گونه گیاهی است که از این میان حدود یک هزار و ۲۵۰ گونه در منطقه حفاظت شده دنا شناسایی شده اند که این رقم معادل ۱۵.۶ درصد گونه های کشور است.

دو هزار گونه گیاهی و ۴۰۰ گونه دارویی در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده که این تعداد ۴۵ گونه بومی و منحصر به دنا هستند و براین اساس منطقه حفاظت شده دنا به تنهایی به اندازه ۴۶ کشور دنیا گونه گیاهی آندومیک دارد.

پارک ملی دنا

۱۱ درصد مساحت استان منطقه حفاظت شده است

بیش از ۱۱ درصد مساحت کهگیلویه و بویراحمد را مناطق حفاظت شده تشکیل داده و در مجموع ۲۵۰ هزار و ۵۰۰ هکتار منطقه حفاظت شده در استان وجود دارد که با توجه به وسعت یک درصدی کهگیلویه و بویراحمد نسبت به کشور، این استان در این زمینه جایگاه بسیار خوبی دارد.

هم اکنون هفت منطقه حفاظت شده دنا با وسعت ۹۳ هزار و۶۶۰  هکتار، دنای شرقی با وسعت ۲۸ هزار و ۲۰۲ هکتار، خاییز سرخ با مساحت ۳۳ هزار و ۲۳۵ هکتار، خامی با وسعت ۲۵ هزار ۶۷۱ هکتار، دیل با ۱۰ هزار و ۳۸۱ هکتار، سولک با دو هزار ۴۲۸۷ هکتار و سیوک با ۱۲ هزار ۸۵۸ هکتار در استان وجود دارد.

در راس همه این ها پارک ملی دنا و منطقه حفاظت شده دناست که با وسعتی معادل ۹۳ هزار و ۶۶۰ هکتار دارای ۱۵۵ گونه جانوری پرنده، ۲۴ گونه جانوری پستاندار، ۲۰ گونه آبزی و ۳۹ خزنده است.

پارک ملی دنا

کهگیلویه و بویراحمد تولید کننده ۲۰ درصد نفت کشور

کهگیلویه و بویراحمد علاوه بر همه این ها تولید کننده ۲۰ درصد نفت کشور است تا شهرستان نفت خیز گچساران بام نفتی کشور نام گیرد.

شرکت نفت و گاز گچساران مسئوليت توليد صيانتي از ۱۷ ميدان نفتي را با استفاده از ۷۵۰ حلقه چاه، ۱۰ واحد بهره برداري، ۵ كارخانه نمكزدايي، ۱۲ ايستگاه تقويت فشار و تزريق گاز و سه مجتمع بزرگ گاز و گاز مايع را بر عهده دارد .

آستانه بی بی حکیمه (س) مرواریدی در دل کوهستانهای زاگرس جنوبی

بیش از ۳۰۰ بقعه متبرکه در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که همیشه ملجاء و مأمن مردم عاشق اهل بیت این استان بوده اند و در این میان حضرت بی بی حکیمه(س) به عنوان مهمترین امام زاده در این استان جایگاه ویژه ای دارد.

آستانه مقدسه حضرت بی بی حکیمه (س) خواهر امام رضا (ع) چون مرواریدی در دل کوهستانهای زاگرس جنوبی و در نزدیکی خلیج نیلگون فارس قرار دارد و زائرانی از جای جای کشور و خارج از کشور به زیارتش می شتابند تا بوی علی بن موسی الرضا(ع) را در جنوب و در آستان او استشمام کنند.

بی بی حکیمه

بقعه متبرکه حضرت بی بی حکیمه(س) که طبق اسناد وروایات مختلف، از دختران حضرت امام موسی بن جعفر(ع) است در فاصله ۸۰ کیلومتری جنوب شهرستان گچساران در موقعیت خاص جغرافیایی در میان کوههایی صعب العبور و درکنار چشمه ای جوشان قرار دارد.

سالانه بالغ بر یک میلیون نفر از سراسر کشور و کشورهای حوزه خلیج فارس به زیارت بارگاه بی بی حکیمه (س) خواهر تنی شاهچراغ(ع) در این شهرستان مشرف می شوند.

کهگیلویه و بویراحمد سرزمین عشایر کوچرو

این روزها ۱۱ هزار خانوار عشایری با جمعیت بیش از ۷۰ هزار نفر در مناطق قشلاقی سکونت دارند و تا چند روز دیگر کوچ آنها به سمت مناطق ییلاقی آغاز می شود.

عشایر استان دارای ظرفیت عرضه سالانه ۹۴ هزار راس گوسفند و بره، ۳۳۰ هزار راس بز و بزغاله و دو هزار و ۶۰۰ راس دام سنگین مازاد است.

عشایر بویراحمد

آنها با تولید سالانه هفت‌ هزار و ۶۰۰ تن گوشت قرمز، ۲۶‌ هزار‌ تن شیر، ۲۸۶ تن پشم، ‌مو و کرک، ۴۰۰ هزار تخته پوست و ۱۰ هزار و ۴۷۶ مترمربع دست بافته نقش مهمی در اقتصاد استان دارند.

کهگیلویه و بویراحمد آماده میزبانی از مسافران نوروزی

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد در گفتگو با خبرنگار مهر، از آمادگی دستگاههای اجرایی استان برای خدمات رسانی به مسافران نوروزی خبر می دهد و می گوید: همه تمهیدات لازم در این زمینه اندیشیده شده است.

محمود باقری می افزاید: بهداشت اماکن گردشگری، امنیت و وجود خدمات لازم در این اماکن، امدادرسانی، اسکان، امنیت جاده ها و ... همه در وضعیت بسیار است.

وی بیان می کند: مکانهای اسکان مسافران نیز همچون هتل ها، مهمانپذیرها، مدارس آموزش و پرورش و پارکها نیز آماده حضور مسافران نوروزی است.

گردشگری یاسوج

باقری تصریح می کند: وجود بیش از دو هزار و ۶۰۰ میراث فرهنگی در این استان و ۷۲۰ اثر تاریخی، ۲۹۹ بقعه متبرکه در کنار طبیعت زیبای استان با وجود ۱۰ درصد آب کشور و جنگل فراوان، کهگیلویه و بویراحمد را به عنوان یک مقصد جدید گردشگری معرفی کرده است.

وی می گوید: این استان از توانمندی های بالایی در زمینه گردشگری در تمام فصول سال برخوردار است که با یک برنامه ریزی منسجم و توسعه زیرساختها شاهد نقش پر رنگ گردشگری در اقتصاد آن خواهیم بود.

باقری با اشاره به میهمان نوازی مردم این استان بیان می کند: مردم استان در این ایام بازهم میهمان نوازی خود را به اثبات می رسانند.

به گزارش خبرنگار مهر، این روزها کهگیلویه و بویراحمد آماده است تا با میزبانی شایسته از هموطنان، خاطره ای خوش از نوروز ۹۴ را در ذهن آنها ثبت کند.
\n

انتهای پیام/

کد خبر 1393122613