فراخوان سلطانی فر به نمایندگان رسانه ها و مردم کشورهای مختلف برای بازدید از ایران

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری از نمایندگان رسانه ها و مردم کشورهای مختلف دعوت کرد با سفر به ایران علاوه بر بازدید از جاذبه های گردشگری ،با واقعیت های اجتماعی ،سیاسی  و فرهنگی کشورمان  از نزدیک آشنا شوند.

به گزارش میراث آریا (chtn)؛مسعود سلطانی فر در نشست خبری با نمایندگان رسانه های خارجی در ایران که روز چهارشنبه 2 اردیبهشت در کاخ گلستان برگزار شد؛ گفت:برای دیدن واقعیت درونی ایران باید به این کشور سفر کرد؛ همان طور که از مردم کشورهای مختلف دعوت کرده ام از شما هم می خواهم  ایران را دیده و از نزدیک شاهد آزادی رسانه ها،تصمیم گیری مردم برای سرنوشت خویش،امنیت و آرامش موجود باشید.

بعد از 50 سال  منازعه، موفق شدیم

او در ادامه به  بازگشت 108 اشیای تاریخی چغامیش اشاره کرده و آن را مرهون تلاش بخش حقوقی سازمان میراث فرهنگی،دفتر حقوقی و امور بین الملل ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه دانست.

سلطانی فر استرداد دومین محموله آثار تاریخی به کشور را به ملت ایران تبریک گفت و تاکید کرد:با پیگیری مستمرو بعد از 50 سال  منازعه، موفق شدیم 108 شی ء تاریخی چغامیش را بامداد روز دوم اردیبهشت ماه بازگردانیم.

او افزود:جمهوری اسلامی ایران طی 4 ماه موفق به استرداد 349 شیءتاریخی خوروین و 108 شیء چغامیش و اثبات حقانیت خود شد.

سلطانی فر در خصوص اشیای تاریخی چغامیش  خوزستان گفت:این اشیا طی سالهای 1340 تا 1342 در حفاری مشترک ایران و موسسه شرق شناسی شیکاگو به دست آمد،قرار شد این موسسه 264 شی ء به دست آمده را برای پژوهش سه ساله به آمریکا برده و بعد به ایران بازگرداند،سال 1349 تعدادی از این اشیا بازگردانده می شود و108 قطعه تا روز اول اردیبهشت  در کشور آمریکا باقی می ماند .

او همچنین به پرونده الواح هخامنشی اشاره کرد و اظهار داشت:در حفاری های سال 1312 تا 1314 چندین هزار لوح از باروی شمالی تخت جمشید به دست آمد که برای پژوهش سه ساله به موسسه شرق شناسی شیکا گو سپرده شد،بخشی از این الواح سال 1327 و 13250 به ایران بازگشت.پس از انقلاب اسلامی نیز 300 لوح در سال 1383بازگردانده شد.

سلطانی فر افزود: برای بازگرداندن  الواح باقی مانده تلاش شد ،فعلا دو حکم به نفع ایران صادر شده است، امیدوارم با پیگیری فنی و کارشناسی آنها نیز به کشور بازگردانده شوند.

ظرفیت گردشگری سلامت رو به افزایش است

سلطانی فر در ادامه به علاقمندی گردشگران مسلمان و غربی برای دیدن جاذبه های طبیعی استان های شمالی و کویر مرکزی و لوت اشاره کرد.

او با بیان این که 50 درصد گردشگران ورودی ،مقصدشان گردشگری مذهبی و زیارتی است گفت:ایران دارای جاذبه های مذهبی زیادی همچون مرقد مطهر حضرت موسی الرضا (ع)،مرقد مطهر حضرت معصومه(س) و دیگر بقاع متبرکه است.

سلطانی فر عنوان کرد که ایران علاوه بر جاذبه های فرهنگی،تاریخی،مذهبی ،طبیعی در گردشگری سلامت نیز از ظرفیت خوبی برخوردار است.

او  سطح گردشگری سلامت در ایران را بالا و هزینه های آن را کمتر از کشورهای اروپایی دانست و اعلام کرد : 40  گروه در بخش  گردشگری سلامت سرمایه گذاری کرده اند و ظرفیت گردشگران این بخش رو به افزایش است.

رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری رویکرد دولت تدبیر و امید را توسعه گردشگری اعلام کرد و گفت:در همین راستا تعامل و ارتباط خود را گسترش داده و جاذبه های ارزشمند تاریخی،مذهبی و طبیعی خود را در اختیار گردشگران قرار می دهیم.

او گردشگری را صنعتی سبز و پر جاذبه دانست و اظهار داشت:سازمان جهانی گردشگری، درآمد کشورهای مختلف جهان  را در سال 2014  از گردشگری 1500 میلیارد دلار اعلام کرد.

سلطانی فر  سهم ایران را از این درآمد نیم درصد اعلام کرد و گفت: ایران از نظر ظرفیت گردشگری جزو 15 کشور نخست در دنیا است؛ اما میان ظرفیت‌های گردشگری و وضعیت فعلی ما در گردشگری فاصله وجود دارد.

او سپس با اشاره به اهداف پیش‌بینی‌شده در سند چشم‌انداز 20 ساله کشور، یادآوری کرد: در سند چشم‌انداز 20 ساله کشور پیش‌بینی شده است که باید در سال 1404، کشور میزبان 20 میلیون گردشگر خارجی باشد. طبق این سند باید در 11 سال آینده حدود 30 میلیارد دلار درآمد از حضور گردشگران خارجی در کشور حاصل شود.

رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری عنوان کرد که با وجود محدودیت و تحریم ها بحش گردشگری از رکود خارج شده است و حدود 950 پروژه در بخش های مراکز اقامتی،مهمانپذیر،هتل و هتل آپارتمان در دست اجرا است و بنا داریم با تسهیلات ارزان قیمت از این فعالیت ها حمایت کنیم.

صنایع دستی،صنعت ارزآور

سلطانی فر در ادامه  با بیان اینکه ایران، چین و هند سه قطب صنایع دستی در جهان هستند، تصریح کرد: از مجموع 460 رشته صنایع دستی در دنیا ایران در 360 رشته سابقه تولید دارد.

او افزود: در رشته های فرش بافی،خاتم ،قلم زنی ،ملیله دوزی  ایران حرف اول را در دنیا می زند.

سلطانی فر با اشاره به این که صادرات صنایع دستی ایران در سال گذشته حدود 2 میلیارد دلار بوده است صنایع دستی را صنعتی دانست که نه تنها ارزبری ندارد بلکه موجب ارزآوری هم می شود.

او سپس با اشاره به این که تحریم های ناعادلانه  که از سوی برخی کشورها اعمال شده محدودیت هایی را در این حوزه ایجاد کرده است گفت:امیدوارم با اثبات حقوق ایران و حسن نیتش در فعالیت های هسته ای و همچنین رفع کامل تحریم ها بتوانیم در عرصه صادرات صنایع دستی موفق باشیم.

تاثیر تحریم ها بر صنعت گردشگری

سلطانی فر در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار تلویزیون فرانسه در خصوص تاثیر تحریم ها بر وضعیت گردشگری کشور گفت:تحریم ناوگان هوایی ما را دچار مشکل کرده است،امکان پرواز برخی از هواپیماها نیست،هواپیمای جدیدی خریداری نشده و پرواز مستقیم میان تهران و پایتخت برخی از کشورها هم وجود ندارد.

او در ادامه افزود:جمعی از سرمایه گذاران خارجی نیز از سرمایه گذاری در ایران محروم شدند،در طول یک سال گذشته بسیاری از سرمایه گذاران بخش خصوصی که در امر هتل داری با سابقه هستند بعد از مطالعه بازار ایران برای سرمایه گذاری اعلام آمادگی کرده اند.

سلطانی فر به موضوع ایران هراسی اشاره کرد و گفت:یکی از مهمترین مسایل در حوزه گردشگری، جو ایران هراسی است اما پس از سفر گردشگران غربی  به ایران این ذهنیت غلط  از بین رفته است،98 درصد افرادی که به ایران سفر می کنند در مصاحبه با رسانه های خود مبلغ ایران می شوند.

او حضور گردشگران خارجی را زمینه ای برای صدور ارزش های نظام جمهوری اسلامی اعلام کرد.

سلطانی فر درباره حمایت از سرمایه گذاران خارجی نیز گفت:علاوه بر تضمین هایی که سرمایه گذاران می خواهند با هماهنگی شهرداری استان ها عوارض صدور پروانه برای تاسیس هتل را صفر می کنیم.

او در پاسخ به سوال خبر نگار آناتولی ،در خصوص همکاری ایران و ترکیه در زمینه گردشگری گفت:در ملاقات دو رییس جمهوری ایران و ترکیه  که حضور داشتم به توسعه همکاری در زمینه گردشگری تاکید شد.در بخش تاسیس هتل ،تورهای مشترک بین دو کشور همکاری خواهیم کرد.

سلطانی فر همچنین به خبرنگار روزنامه کره جنوبی درخصوص پرواز مستقیم به آمریکا اظهار داشت:گروههای مختلفی این موضوع را بررسی خواهند کرد،شرایط سیاسی باید ابتدا در دو کشور مهیا شود.

او درباره رفع تحریم ها و حضور گسترده گردشگران خارجی گفت:به طور قطع با یک شوک و حضور گستره گردشگران روبه رو می شویم و مدیریت این تعداد گردشگران مهم است.

صدور ویزای فرودگاهی برای اتباع 190 کشور دنیا،ویزای الکترونیک و لغو روادید با برخی از کشورها در آینده از دیگر مواردی بود که رییس سازمان میراث فرهنگی به آن اشاره کرد.

سلطانی فر همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاران خارجی افزایش گردشگرانی که با تور وارد ایران می شوند را 96 درصد اعلام کرد.

او به سوال خبرنگار تلویزیون قطر که پرسید در صورت به  نتیجه نرسیدن توافقات میان ایران و 1+5  برنامه ریزی ها چگونه خواهد شد گفت:اقتصاد مقاومتی که مبانی و چارچوب آن توسط مقام معظم رهبری عنوان شده است را  دنبال می کنیم،و این راه را ادامه خواهیم داد.برنامه های ما بر اساس اقتصاد مقاومتی است ،اگر شرایط دیگری ایجاد شد برنامه ریزی خواهیم کرد.

انتهای پیام/

کد خبر 1394020232