صنعت گردشگری فقط به دست بخش خصوصی می‌تواند به تکامل و پویایی برسد. 

به گزارش میراث آریا(chtn) مهدی جهانگیری رئیس هیأت مدیره گروه مالی گردشگری و نماینده اتاق بازرگانی تهران صبح امروز در همایش روز جهانی گردشگری در برج میلاد گفت: امروز بعد از تغییر گفتمان دولتمردان در فضای سیاسی دنیا تعاملات بین ایران و جهان تغییر اساسی کرده است و شاهد آن صنعت گردشگری به عنوان یک صنعت لطیف است که با ریسک سیاسی همواره فراز و نشیب‌های زیادی دارد و با خدمتی که دولت در عرصه فضای بین‌المللی کرد امروز شاهد رشد صنعت گردشگری هستیم.


وی ادامه داد: برای اینکه از این هیجانات و افتخارات به سلامت خروج کنیم طبیعتا راهی جز اینکه یک الگوی مناسب و یک استراتژی مدون برای توسعه صنعت گردشگری باید پیش رو باشد، نداریم. پس باید بدانیم و اعتقاد داشته باشیم صنعت گردشگری فقط به دست بخش خصوصی می‌تواند به تکامل و پویایی برسد. 

جهانگیری گفت: باید منویات رهبری درباره خروج از اقتصاد دولتی فراموش نشود همیشه با فراز و نشیب‌های گذشته تا امروز دامن غم و اندوه می‌گیریم که درآمد دولت کم است. بنابراین طبیعی است اگر به سمت بخش خصوصی حرکت نکنیم. هر روز این اتفاقات در حال رخ دادن است و هیچ راهی جز این نیست که بدانیم اقتصاد بین‌الملل لیدر محرک اقتصاد کشور به بخش خصوصی است. آن باید در عمل اتفاق بیفتد. 


وی تأکید کرد: ما به عنوان بخش خصوصی انتظار داریم در دولت تدبیر و امید که عصاره مدیریت 40 ساله جمهوری اسلامی ایران است شرایط به گونه‌ای هموار باشد که موضوع اقتصاد دولتی، تهدید دولتمردان ما باشد و بخش خصوصی به عنوان مطالبه‌گر جدی برای دولتمردان در حوزه اقتصادی کشور باشد. 


نماینده اتاق بازرگانی تهران، صنعت گردشگری را با توجه به همه صحبت‌هایی که در این زمینه مطرح می‌شود و اجماعی که همه درباره یکی از معدود صنعت‌هایی که درآمدزا، امیدبخش و شاد است دارند دارای چنین خصوصیاتی دانست و گفت: ما بخش خصوصی‌ها انتظار ایجاد نهضت ملی گردشگری در کشور را داریم. انتظار داریم تمام ارکان نظام را در حوزه توسعه صنعت گردشگری یکپارچه کنیم تا تهدید‌ها حداقلی شود. این یک انتظار و خواهش زیاد از دولت تدبیر و امید نیست. 


وی با بیان این نکته که این دولت می‌تواند این حرکت را اجرایی کند و بخش خصوصی را به جایگاه اساسی خود هدایت کند، اظهار کرد: ما در حوزه اتاق بازرگانی در تهران و ایران با فعال کردن کمیسیون‌های گردشگری و با حضور بخش خصوصی به یک همگرایی و خرد جمعی می‌رسیم تا از این حوزه مطالبات داشته باشیم. امروز نیز در حوزه زیرساخت‌ها با توجه به صحبت‌های رئیس جمهور اگر قرار است در برنامه ششم توسعه به رشد پنج درصدی برسیم با ارقام مطرح شده فاصله زیادی داریم. بنابراین باید یک استراتژی در این زمینه داشته باشیم. 

جهانگیری گفت: اگر انگیزه برای رشد توریسم ایجاد نشود وضعیت روزمرگی برای بخش خصوصی ادامه خواهد داشت. 


رئیس هیات مدیره گروه مالی گردشگری سپس با طرح این پرسش که مگر کشور از درآمد نفت چقدر درآمدزایی می‌کند، گفت: امروز با نفت 50 دلار، دخل درآمد ما از حوزه نفت زیر 20 میلیارد دلار است که اگر با این رویکرد حرکت کنیم این نهضت ملی نیز جای خود را پیدا می‌کند.


رئیس هیأت مدیره گروه مالی و گردشگری همچنین با اشاره به ضریب امنیت ملی کنونی کشور از سلطانی‌فر خواست بحث لغو روادید را جدی‌تر پیگیری کند و افزود: ما به عنوان بخش خصوصی انتظار داریم وعده رئیس جمهور بر این اتفاق زودتر انجام شود. تاکنون بخشی از اعتبار پاسپورت ایرانی محقق شده است. امیدوارم بخش دوم این اعتبار با لغو روادید بین بازارهای هدف محقق شود و شرایط گردشگری پایدار باشد. 

وی افزود: انتظار داریم موضوع ایران‌هراسی دنیا برای همیشه برطرف شود. تاکنون در کشور چه میزان دلار هزینه شده است. ما برای معرفی کشور چه اعتباری اختصاص دادیم و چقدر توانسته‌ایم خود را در فضای بین‌المللی معرفی کنیم. این بخش از حوزه، اعتبار نبود بلکه تغییر ادبیات و گفتمان دولت و دولتمردان بود. اما در فضای بین‌المللی انتظار داریم و از وظایف حاکمیتی و دولت است که بتوانند خود را در عرصه بین‌المللی معرفی و شرایط را برای حضور بخش دولتی آماده کنند. 

جهانگیری ادامه داد: بخش‌های مربوط به ورود تکنولوژی که به عهده بخش خصوصی است باید همه کشور را با اقتصاد دنیا مرتبط کند و مدیریت و تکنولوژی روز دنیا در صحنه گردشگری چرخانده شود تا بتوانیم با ادبیات گردشگری دنیا همراه شویم. در غیر این صورت به دنبال هر چه در این حوزه بگردیم قطعا دیر محقق می‌شود. 


وی تأکید کرد: امیدوارم شاهد نزدیک شدن تحقق سند چشم‌انداز گردشگری باشیم و روزی بیاید که به عنوان یک کشور پیشرفته در همه حوزه‌ها و به طور مشخص در صنعت گردشگری حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشیم.

انتهای پیام/

کد خبر 1394070552