انجام مطالعات تدفین تپه تاریخی گزوار

تدفین دسته جمعی در تپه تاریخی گزوار مورد مطالعات آنتروپولوژی، ژنتیک باستان و سلولی قرار گرفت .
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ پرستو عرفان منش کارشناس پژوهشکده حفاظت و مرمت با اعلام این خبر گفت : در راستای تداوم تحقق و گسترش همکاری¬های پژوهشی و با هدف توسعه علم و فن آوری و کاربرد آن در حوزه ژنتیک باستان، پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی– فرهنگی با همکاری مرکز ذخیره ژنتیک انسانی بقیه الله (عج) اقدام به فعالیت در این حوزه کرده است.
کارشناس پژوهشکده حفاظت و مرمت در جریان نخستین فصل کاوش باستان شناختی در تپه گزوار واقع در 30 کیلومتری شمال گرمسار، 6 تدفین خاص در یک قبر به دست آمد.
وی گفت :پس از این کشف تیمی مشترک از سوی 2 مرکز برای انجام مطالعات آنتروپولوژی، بررسی بافت و سلول استخوان¬های اجساد و گرفتن نمونه از بخش¬های خاص اجساد برای انجام مطالعات ژنتیک اعزام شد.
این کارشناس اظهارداشت: حسین بهادران و سجاد حبیبی از مرکز ژنتیک \"بقیه الله (عج)\"، 6جسد شامل 3بزرگسال ، یک کودک و 2نوزاد را مورد مطالعات آنتروپولوژی و ژنتیک انسانی قرار دادند .
بنا بر این گزارش،عرفان منش نیز به عنوان کارشناس اعزامی پژوهشکده حفاظت و مرمت مطالعات سلولی و بافتی بر روی femureپا و دندان های اجساد را انجام داده است .
گفتنی است، در نخستین فصل کاوش در تپه تاریخی گزوار شهرستان گرمسار که تابستان امسال صورت گرفت تدفین خاص شامل تدفین دسته جمعی شامل 6جسد در یک گور کشف شد.

انتهای پیام/

کد خبر 1394080511