تقدیر الهی بر ماندگار شدن پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بود

کسانیکه در دولت گذشته موافق فعالیت پژوهشگاه نبودند از هیچ کاری برای صدمه زدن به آن دریغ نکردند ولی تقدیر الهی بر ماندگاری آن بود .

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری سید محمدبهشتی این مطلب را در مراسم بزرگداشت هفته پژوهش که در موزه ملی ایران برگزار شد مطرح کرد.

او با اشاره به سابقه 20ساله نامگذاری هفته پژوهش توسط احمد مسجد جامعی تصریح کرد که هفته پژوهش برای دستگاه پژوهشی حکم یک پاگرد را دارد که زمان بالا رفتن از پله این فرصت را به ما می دهد که نفس تازه کرده و مسیری را که طی کرده ایم برانداز کنیم و با نگاه به مسیر پیش رو حرکت جدید را آغاز کنیم.

او با اشاره به این بیت از حافظ ؛ قتل این خسته به شمشیر تو تقدیر نبود ....افزود: کسانیکه موافق فعالیت پژوهشگاه نبودند از هیچ کاری برای صدمه زدن به پژوهشگاه دریغ نکردند ولی خوشبختانه زورشان نرسید و انگار تقدیر الهی بر این استوار بود .
بهشتی گفت :پژوهشگاه در 2 سال گذشته و دردوره آقای گلشن توانست در بیمارستان علائم حیات بیابد  و در سال گذشته با توجه به فعالیت همکاران توانستیم آن را به یک وضعیت نرمال برسانیم . 
وی گفت :وقتی به طور ناخواسته این مسئولیت را قبول کردم گمان می کردم صرف 2 ساعت زمان در روز برای پژوهشگاه کافی است اما عملا در حال حاضر با 8ساعت کار نیز به برخی امور نمی رسم و این به دلیل  وجود انباشت مشکلاتی است که برای رفع آن باید انرژی زیادی گذاشت .
او پژوهشگاه را به ماشینی تشبیه کرد که سالهاست حرکت نکرده و توان زیادی را می طلبد تا به حرکت در آید و تصریح کرد :سال گذشته با وجود مشکلات مالی که در پژوهشگاه و به طبع در کل کشور وجود داشت پژوهشی نبود که به دلیل مشکلات مالی متوقف مانده باشد .
به نحوی که بارها در جمع مسئولان پژوهشگاه عنوان کردم که در هیچ زمینه ای به خصوص انتشارات محدودیت مالی نداریم و به بهانه نبود امکانات هیچ کار پژوهشی را انجام نداده رها نخواهیم کرد .
بهشتی با اشاره به حرکت هایی که برای فعالیت مجدد پژوهشگاه در حال شکل گیری است گفت: در حال حاضر بسیاری از غفلت های قانونی در مورد پژوهشگاه مرتفع شده ،زمانی همه در تلاش بودند که در پژوهشگاه فعالیتی انجام نگیرد اما خوشبختانه به جایی رسیدیم که همه می خواهند که فعالیت ها انجام شود و تنها مشکل امکانات است .
رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با بیان اینکه تمامی اعضا برای تجهیز پژوهشگاه به منظور انجام مأموریت های پژوهشی تلاش می کنند افزود:البته بین آنچه امروز هستیم و آنچه باید باشیم یک فاصله نجومی وجود دارد .
بهشتی گفت :زمانیکه پژوهشگاه را در سال1384 تحویل دادیم با 40درصد بودجه حقوق و دستمزد پرداخت و 60درصد باقی مانده صرف انجام طرح های پژوهشی می شد اما در حال حاضر بعد از پرداخت حقوق کارکنان که 80 درصد است دیگر چیزی باقی نمی ماند که صرف طرح های پژوهشی کنیم و این هم البته به دلیل افزایشی است که امسال در اعتبارت انجام گرفت  .
او با اشاره به اینکه با اقدامات صورت گرفته پژوهشگاه در حال آماده شدن برای انجام مأموریت های پژوهشی است تأکید کرد که هنوز برای عمل به مسئولیت های قانونی راه طولانی را در پیش رو داریم .  
بهشتی افزود:پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری جزء معدود پژوهشگاه هایی در کشور است که مراحل پایانی تنظیم سند راهبردی را می گذارند که امیدواریم بعد ازتهیه آن سند های راهبردی پژوهشکده ها نیز در آینده نزدیک به تفکیک آماده شود .
رئیس پزوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری درادامه سخنان خود گفت :اگر باور ما این است که پژوهش زمانی راه درست را طی می کند که بر اساس پرسش باشد و در عین حال پژوهشگاه در این زمینه یک وظیفه حاکمیتی دارد و باید نظرش به کل کشور معطوف باشد آن وقت اهمیت دارد که فعالیت های پژوهشی ما بر اساس ضرورت ها بوده و بر اساس سلیقه نباشد .
او افزود:متأسفانه هنوز در پژوهشگاه متهم هستیم که با سایر دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور همکاری گرم و صمیمی نداریم که البته این خلاف واقع است و پژوهشگاه با خیلی از پژوهشگاه ها و دانشگاه های داخلی و خارجی تفاهم نامه امضا کرده و درحال همکاری است  .
وی با تأکید بر اینکه باید در سال پیش رو این موضوع را حل کنیم به نحوی که در جامعه علمی دیگر این طرز فکر و ذهنیت وجود نداشته باشد تصریح کرد : جامعه علمی باید همواره مورد سوال ما قرار گیرد کما اینکه دردولت اصلاحات نیز این ذهنیت وجود داشت اما همواره ما جامعه علمی را مورد پرسش قرار می دادیم که مثلا چرا با وجود فعالیت های گسترده دانشگاه هیچ سایت باستان شناسی ندارد . 
او انجام پژوهش و مدیریت امر پژوهش را وظیفه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری دانست و افزود:این مدیریت باید به نحوی صورت گیرد که تمامی فعالیت های پژوهشگران داخل و خارج از کشور درحوزه میراث فرهنگی مورد توجه ما قرار گرفته و اگر مشکلی هم دراین راه وجود دارد را مرتفع کرده و راه را برای فعالیت علمی هموار سازیم .
بهشتی با بیان اینکه امسال کارنامه پژوهشکده ها را به عنوان فعالیت های علمی مطرح خواهیم کرد گفت در سال آینده باید فعالیت های علمی که در حوزه میراث فرهنگی در کل کشورصورت گرفته است را بیان کنیم نه آنچه که در پژوهشگاه اتفاق افتاده است .
همه آنچه در حوزه میراث فرهنگی کل کشور اتفاق می افتد باید زیر نظر ما باشد و درآن نقش بازی کنیم .
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر  رشته های مختلف در حوزه میراث فرهنگی  فعال شده اند و ظرفیت های فراوانی وجود دارد افزود: برای گسترش فعالیت در این حوزه همه مدیران باید تلاش کنند که سال آینده کارنامه خوبی از فعالیت های پژوهشی در حوزه میراث فرهنگی طبیعی و گردشگری ارایه دهیم .
بهشتی تأکید کرد که مهم نیست کار خودمان کم یا زیاد باشد کشور باید در این زمینه فعالیت گسترده ای داشته باشد. 
سید احمد محیط طباطبایی مشاور ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز در این مراسم گفت :امروز روزی است که سال پژوهشی پژوهشگاه به پایان می رسد و آغازی برای شروع فعالیت های جدید و نگریستن به فعالیت های سال گذشته است .
او با اشاره به اینکه پژوهشگاه در سال گذشته سیر صعودی داشته است تصریح کرد که این امر با همکاری و همدلی300نفر اعضای پژوهشگاه اتفاق افتاده است.
محیط طباطبایی افزود:پژوهشگاه جدای از خود دایره فعالیت های میراث فرهنگی را نیز در بر می گیرد که در این راستا تا کنون فعالیت های زیادی راانجام داده است .
جبرئیل نوکنده رییس موزه ملی ایران نیز در سخنانی گفت :در سرزمینی پر از پیچیدگی های فرهنگی ، تاریخی ، اجتماعی و جغرافیایی زندگی می کنیم .
وی افزود:ایران ، این نام بزرگ در بلندای تاریخ همواره محل توجه و بحث پژوهشگران بوده است .از زاگرس تا البرز و از دریای کاسپین تا خلیج فارس ، پیچیدگی های قومی ،تنوع اقلیمی و فراز و فرودهای تاریخی برای بسیاری از شرق شناسان و ایران پژوهشان محل تفکر و تعمق بوده است و محتوای بسیاری از کتاب ها و مقالات نشریات داخلی و بین المللی را به خود اختصاص داده است و این مهم با عنصری به نام پژوهش تحقق یافته است .  
                             مسجد جامعی :پژوهش با اهل فرهنگ و هنر نسبت دارد
 احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران نیز در سخنانی گفت : پژوهش در ذات خود نسبتی با مردم اهل فرهنگ و هنر دارد و آنچه در 20سال پیش مهم بود شروع روز و یا هفته پژوهش با پژوهشهای فرهنگی بود آن زمان نشست پژوهشگران به عنوان پژوهشگران فرهنگی آغاز شد .
مسجد جامعی با اشاره به تعطیلی 10ساله پژوهش در سالهای گذشته افزود:ذات پژوهشگری به پرسشگری برمی گردد و اگر همه رفتارها و پرسش ها به صورت قراردادی باشد و یا اگر پرسشی در جامعه نباشد پژوهشی وجود نخواهد داشت.
وی با تاکید براین نکته که پژوهش متکی به فرهنگ پژوهش است ،؛گفت: نخستین مساله در پژوهش مساله پرسشگری است و دستگاههایی که در آنها امکان گفت و گو وجود دارد با دیگران متفاوت هستند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سابق با اشاره به تمایل و گرایش شدید مردم به رویدادهای فرهنگی در دهه های هفتاد و هشتاد تاکید کرد که در آن زمان علاقه مردم به حضور در موزه ها بشدت افزایش یافت که می توان گفت نگرشی نسبت به اندیشه و شناخت از خود مطرح شده بود.
مسجد جامعی با تاکید براینکه پایه فرهنگی پژوهش است گفت : رشد پژوهش منوط به رشد ظرفیت های فرهنگی است که با تعامل فرهنگی شکل می گیرد.
وی افزود:در بیشتر نقاط جهان هنگام تعویض مدیر ساختار به کار خود ادامه می دهد ولی در کشور ما به ویژه در حوزه فرهنگ و علوم انسانی و پژوهش کارها به شدت به شخصیت در راس هر سازمان وابسته است.
عضو شورای شهر تهران در پایان با تاکید بر ضرورت تداوم پژوهش های فرهنگی در حوزه میراث خواستار تقویت پیوند پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با سایر نهادها و ارگانهای پژوهشی شد.
دراین مراسم همچنین از کتابهای منتشره توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در یک سال گذشته از جمله \"دوبانوی عیلامی ،\"کاوش های قره تپه قمرود\"، \"پیدایش باغ آُسمانی\"و \"روزنامه خاطرات ناصرالدین شاه \"رونمایی شد و ملیحه مهدی آبادی مدیراسناد و انتشارات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، گزارشی از فعایت های انتشاراتی پژوهشگاه ارایه داد.
او افزود:پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری در سال 91، 5کتاب ، سال 92،16کتاب ، 6ماهه نخست سال 93، 5کتاب و در سال پژوهشی 93 تا اکنون ،44 کتاب به چاپ رسانده است .در پایان این مراسم از پژوهشگران برتر تجلیل به عمل و نمایشگاه دست آوردهای پژوهشکده های مختلف پژوهشگاه توسط بهشتی و مسجد جامعی افتتاح و مورد بازدید قرارداد.

انتهای پیام/

کد خبر 139409266