اهالی تپه یلدا، سفال صادر می کردند


کشف کوره پخت سفال در تپه یلدا سیستان حاکی از آن است که اهالی این منطقه حدود 5هزار سال پیش علاوه بر تولید سفال به اندازه نیازشان تولیداتشان را به دیگر مناطق نیز صادر می کردند.

حسینعلی کاوش سرپرست چهارمین فصل کاوش های باستان ‌شناسی و برنامه آموزشی تپه طالبخان2(یلدا)سیستان گفت : چهارمین فصل کاوش این محوطه به کشف کوره پخت سفال ، 5فضای معماری ،پیت باستان شناسی (زباله دانی )پیکرک های انسانی و حیوانی منحصر به فرد ، مهر های مسطح ، اثر حصیر ، اشیاءشمارشی و ... منجر شد .
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، وی اظهار داشت :این فصل از حفاری به مدت 35 روز و با حضور 25 نفر از دانشجویان کارشناسی رشته باستان شناسی دانشگاه زابل در تپه طالبخان2 در دشت جنوبی سیستان انجام شد. 
او افزود : در این فصل از کاوش یک گمانه با هدف لایه‌نگاری و آگاهی از توالی استقراری در این تپه باز شد که با ادامه حفاری شناخت نسبی از لایه‌های فرهنگی و دوره های استقراری تپه به دست آمد. 
او با اشاره به کشف یک کوره پخت سفال در این گمانه تصریح کرد :این کوره بیانگر تولید سفال در محوطه است که نشان می دهد اهالی این منطقه علاوه بر تامین نیاز اولیه خود می توانستند تولیداتشان را به دیگر مناطق نیز صادر کنند .
استادیار گروه باستان شناسی دانشگاه زابل هدف اصلی از حفاری در این محوطه را آموزش نیرو های جوان باستان شناسی اعلام کرد که در آینده وارد بازار کار خواهند شد .
وی افزود : هدف بعدی گروه باستان شناسی فعالیت های پژوهشی و کسب اطلاعات جامع از زندگی انسانها وشیوه معیشت ساکنان دشت جنوبی سیستان در ادوار باستانی بود.
کاوش  با اشاره به کشف یک پیت (زباله دانی) باستانی که نهشت های فرهنگی زیادی از قبیل زغال و خاکستر را در خود جای داده بود تصریح کرد :حجم زیادی از این مواد برای شناورسازی و یافتن گونه های گیاهی و حیوانی برداشت شد. 
او خاطر نشان ساخت که با مطالعه بر روی این مواد از نوع رژیم غذایی ساکنان و شیوه معیشت آنها اطلاع خواهیم یافت .
کاوش با اشاره به حساسیت کار باستان شناسی ، زمان بر و دقیق بودن آن افزود: کاوش این فصل در 37 متر مربع صورت گرفت و  با نهایت دقت وظرافت کار در زباله دانی باستانی ادامه پیدا کرد .
او تصریح کرد: این چاله باستانی به قطر دو و نیم متر (30/2) و به عمق 3 متر ادامه داشت که نهایتاً به خاک بکر رسید .
                                     کشف پیکرک های منحصر به فرد
 این باستان شناس از جمله آثار مکشوفه از چاله باستانی تپه یلدا سیستان را پیکرک های انسانی و حیوانی اعلام کرد که نمونه هایی از پیکرک های انسانی آن منحصربفرد بوده است .
کاوش با بیان اینکه برای شناسایی و معرفی پیکرک ها نیاز به مطالعه بیشتر است افزود: دو نمونه از پیکرک های انسانی یاد شده دارای گردنبند و پلاک دکمه ای شکل بوده و در پشت یکی از پیکرک ها چیزی شبیه شنل تا پائین بدنه ادامه دارد .
وی از دیگر آثار یافت شده در این پیت باستانی را پیکرک های حیوانی اعلام کرد که معروفترین و بیشترین آنها مربوط به پیکرک های گاو کوهاندار سیستانی در ابعاد و اندازه های مختلف است . 
او گفت :مهرهای مسطح ، اثر مهر ، اثر حصیر، سفال ، استخوان ، اشیاء شمارشی  از دیگر یافته های چاله باستانی کشف شده دراین محوطه تاریخی است  .
سرپرست حفاری تپه طالبخان2 گفت: در این فصل از حفاری، 5 فضای معماری به طول 5 متر و عرض 30 سانتی متر به دست آمد که احتمالاً کار برد انباری داشته  و در داخل آنها پهن حیوانی و سفال یافت شده است .
                                    راه اندازی موزه در دانشگاه زابل 
کاوش با اشاره به برگزاری یک کاوش در هر سال توسط دانشگاه زابل تصریح کرد : این کاوش ها که در محوطه های در اختیار دانشگاه انجام می گیرد به کشف اشیاء زیادی از حفاری ها منجر می شود .
او با اشاره به ارزش معنوی ، علمی و آزمایشگاهی این اشیاء پیشنهاد کرد که با همکاری دانشگاه زابل و سازمان میراث فرهنگی کشور در محل دانشگاه یک موزه راه اندازی شود تا این اشیاء به صورت امانی برای مدت خاصی در اختیار دانشگاه قرار گیرد.
وی تشکیل یک موزه در هر دانشگاهی که رشته های باستان شناسی و مرمت در آنها تدریس می شود را ایده خوبی دانست و گفت : این آثار هویت اصلی ما را تشکیل می دهد .
او تصریح کرد : با توجه به اینکه در دنیای امروز افراد در  تلاش اند از ساده ترین راه به مقصد برسند دسترسی مستقیم به موزه که در نزدیکی محل تحصیل دانشجویان باشد باعث می شود آنها از نزدیک با افتخارات گذشتگان خویش مواجه و به مطالعه آنها بپردازند و احساس هویت و سرزندگی کنند  .
گفتنی است ، کاوش های صورت گرفته در 3فصل گذشته بیانگر استقرار در این محوطه باستانی در دوره های دوم ، سوم و چهارم شهر سوخته یعنی از سال 2900قبل از میلاد به بعد است .
تپه یلدا محوطه ای با وسعت کم در فاصله 67کیلومتری زابل و در حدود 11کیلومتری شهر سوخته واقع شده که برای نخستین بار توسط حسین علی کاوش در سال 1389کشف شده است . 
مجوز کاوش در تپه طالبخان 2(یلدا) توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است .

انتهای پیام/

کد خبر 1395012426