نشست تجاری ایران و ایتالیا با حضور سلطانی فر برگزار شد

نشست تجاری ایران و ایتالیا با حضور ماتئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت  و مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.

 

به گزارش میراث آریا(chtn)  نخست وزیر ایتالیا در این نشست با تاكید بر اینكه تهران و رم می‌توانند پیام ثبات را در همه منطقه منتشر كنند، گفت: بهترین راه برای تحكیم دوستی‌ها این است كه ارزش‌ها را به اشتراك بگذاریم.

 «ماتئو رنتزی» نخست وزیر ایتالیا امروز (چهارشنبه) در نشست تجاری دو كشور در اتاق ایران افزود: ما در ایران هستیم اما نه فقط برای بستن قراردادهای اقتصادی؛ فرصت‌های اقتصادی زیادی بین دو كشور وجود دارد و باید از این فرصت‌ها استفاده كنیم اما بیش از هر چیز یك احساس مشترك بین دو تمدن بزرگ ایران و رم وجود دارد.

نخست وزیر ایتالیا افزود: این باور عمیق در ایتالیا وجود دارد كه ایران می‌تواند نقشی بسیار مهمی نه تنها در منطقه بلكه در دنیایی كه با چالش‌های زیادی روبه‌روست، ایفا كند.

رنتزی با تاكید بر اینكه ایران و ایتالیا می‌توانند پیام ثبات را در منطقه منتشر كنند، گفت: دو كشور همچنین می‌توانند به موضوعاتی بپردازند كه در مورد آن توافق ندارند؛ با این حال ما نقاط مشترك زیادی داریم كه یكی از آنها ایجاد صلح است. 

وی ضمن ابراز خرسندی از اینكه نخستین نخست وزیر غربی هست كه بعد از اجرای برجام به ایران سفر كرده است، گفت: رابطه‌ها نباید فقط روی كاغذ بمانند و بهترین راه برای تحكیم دوستی‌ها این است كه ارزش‌ها را به اشتراك بگذاریم و با هم كار كنیم. 
وی گفت‌: ما مانند قطارهای سریع‌السیر باید بدویم؛ مساله مالی مهم است و در مرحله بعدی این مذاكرات دو كشور، وزیر اقتصاد و دارایی ایتالیا همراه هیاتی اقتصادی به ایران خواهد آمد. 
نخست وزیر ایتالیا ادامه داد: سه روز پیش مطلع شدم كه یك بانك غربی قراردادی با ایران منعقد كرده است و شعبه‌هایی در ایران و اروپا باز خواهد كرد. 
وی با اشاره به حضور شركت‌هایی همچون ساچه و فعالان اقتصادی ایتالیا در ایران گفت: پروژه‌ها فقط روی كاغذ نیستند و باید اجرایی شوند. 
رنتزی گفت: چرا ما به جاده ابریشم فكر نكنیم؛ واقعیت این است كه مسافران جاده ابریشم در گذشته به فارسی و لهجه‌های ایتالیایی با هم گفتمان داشتند. 
وی با اشاره به زمینه‌ها و ظرفیت‌های همكاری دو كشور گفت: فعالان اقتصادی ایتالیا در بخش‌های نیرو، گاز، نفت، فولاد، بهداشت و زیرساخت‌های تكنولوژیكی در هیات ایتالیایی وجود دارند و نباید مراودات در این زمینه‌ها نادیده گرفته شود. 
وی گفت: ایتالیا نخستین كشوری است كه بعد از تحریم‌ها به ایران آمده است چون بر این باوریم كه رابطه ما، رابطه‌ای دوستانه است؛ ایران و ایتالیا فرصت‌های بزرگی برای همكاری دارند.
نخست وزیر ایتالیا ادامه داد: هر دو كشور گذشته و تاریخ زیبایی دارند اما این تاریخ نباید تنها در سطح یادبود و خاطره بماند. 
وی گفت: با اجرای 30 تفاهمنامه‌ای كه در رم به امضا رسید و چند تفاهمنامه‌ای كه دیروز امضا شد و همچنین 12 تفاهمنامه‌ای كه امروز امضا می‌شود، فرصت‌های خوبی برای اشتغال‌زایی ایجاد خواهد شد.

انتهای پیام/

کد خبر 1395012514