موزه فرش در 6 ماه آینده متحول می شود

معاون میراث فرهنگی کشور در آیین بزرگداشت و رونمایی از سند ثبت قالی ریزبافت عمواوغلی در فهرست آثار ملی به وضعیت نابسامان موزه فرش اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه در سالهای گذشته موزه فرش از وضعیت مناسبی برخوردار نبوده یکی از اولویت های میراث فرهنگی به ساماندهی این موزه اختصاص داده شده است. چنانچه طبق برنامه ریزی های صورت گرفته موزه فرش باید در 6 موزه آینده متحول شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ در مراسم آیین بزرگداشت و مروری بر خلاقیت و نبوغ برادران عمواوغلی در هنر قالی بافی ایران، معاون میراث فرهنگی کشور تداوم سنت و خلاقیت را ذات میراث فرهنگی دانست و از تحول موزه فرش در 6 ماه آینده گفت.
«محمد حسن طالبیان» در مراسم بزرگداشت فرش عمواوغلی که با حضور تولیدکنندگان و کارشناسان حوزه فرش برگزار شد گفت: درحالی بحث کپی و بازبافی فرش و قالی تبدیل به یکی از دغدغه های کارشناسان شده و به شدت در جامعه رواج پیدا کرده است که در گذشته این اتفاق هیچ گاه رخ نمی داد.
وی افزود: در گذشته مردم به ارزشها احترام می گذاشتند و تلاش برای خلق هنر و آفرینش تازه داشتند.
معاون میراث فرهنگی کشور با اشاره به اینکه تداوم سنت و خلاقیت ذات میراث فرهنگی است تاکید کرد:اگر به تمامی آثار ایرانی و میراث فرهنگی کشور نگاهی بیاندازید خواهید دید که هیچ یک از آثار شبیه به یکدیگر نیستند. با اینکه برخی تصور می کنند که باغ های ایران شبیه یکدیگرند اما هیچ باغ ایرانی را پیدا نخواهید کرد که به یکدیگر شباهت داشته باشند.
وی افزود: هنرمندان درگذشته پا بر پله های فرهنگی می گذاشتند و با احترام به گذشته خود و اتصال به ریشه های تاریخی دست به آفرینشی تازه می زدند. از همین رو ما شاهد هنرآفرینی در آن دوره هستیم.
طالبیان با اشاره به اینکه هم اکنون نیز معنای میراث فرهنگی تغییر یافته به منظرهای فرهنگی تاکید کرد و ادامه داد: امروز دیگر موضوع ما تنها محوطه های باستانی نیست امروز خلاقیتی مهم است که به تاریخی وصل باشد. درحال حاضر سایت های تاریخی ما با منظرهای فرهنگی که شامل طبیعت منطقه و آیین هایی که در پیرامون آن ها وجود دارد اهمیت دارد.
معاون میراث فرهنگی کشور گفت: کشوری موفق است که به داشته های فرهنگی  آن جامعه توجه و از ارزشهای آن پاسداری کند. از همین رو معاونت میراث فرهنگی کشور برآن شد تا مهارت بافت قالی ریزبافت عمواوغلی را در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت کند..
وی همچنین به وضعیت نابسامان موزه فرش اشاره کرد و افزود: از آنجایی که دولت در این چند سال با کمبود بودجه مواجه شد ما نتوانستیم اعتبارات کافی را در اختیار موزه ملی فرش بگذاریم. موزه ای که از سالهای گذشته با مشکلات بسیاری مواجه است.
طالبیان تاکید کرد: زمانی که وضعیت دولت در سالهای گذشته خوب بود، توجهی به میراث فرهنگی نشد و زمانی که توجه وجود داشت اعتباری نبود. اما درحال حاضر با حمایت و برنامه ریزی های انجام شده قرار است در 6 ماه آینده موزه فرش به عنوان نگین موزه های کشور دچار تحول شود.
او گفت: درحال حاضر محتوای موزه ها از شرایط فیزیکی آنها جدا نیست و این مقوله باید به موازات یکدیگر رشد کنند. 

انتهای پیام/

کد خبر 139503107