آثار تاریخی با مقاوم سازی به نسل های دیگر منتقل می شوند

گنجینه ای از آثار تاریخی در دست ایرانیان و شناخته شده در سطح بین المللی حاصل هنری است که گذشتگان با حفظ و مقاوم سازی آن را از نسلی به نسل دیگر منتقل کرده اند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، امیر رضا صفی یاری مهندس عمران این مطلب را در نشست\" استحکام بخشی سازه های میراث فرهنگی \" از سلسله نشست های تخصصی \"نخستین همایش بین المللی توانمند سازی بناهای تاریخی در برابر زلزله \"که به همت پژوهشکده ابنیه و بافت های تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد مطرح ساخت.

او با اشاره به استحکام بخشی آثار تاریخی افزود : افراد زیادی از تخصص های مختلف باید برای حفظ آثار تاریخی به جا مانده از گذشته کنار هم جمع شوند تا بتوانند این آثار ارزشمند را استحکام بخشی و مقاوم سازی کنند .
وی با اشاره به هدف و ضرورت بهسازی و حفظ ارزش های تاریخی باستانی تصریح کرد :میراث فرهنگی جدای از فرهنگ ،هنر و ارزش های خاص یک دارایی ملی محسوب می شود که در نازلترین شکل ارزش مالی دارند .
صفی یاری با مهم دانستن ارزش آثار تاریخی که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند گفت :کودکان و نوجوانان در آینده با تکیه بر آثار و ابنیه تاریخی هویت خود را می یابند  و اگر ما در بهسازی و مقاوم سازی آثار تاریخی شکست بخوریم دارایی را تحویل نسل بعدی می دهیم که هویت اصلی اش را ندارد .
به گفته این کارشناس، دستکاری ها و دخالت های مهندسان عمران در حوزه ای که دارایی های شخصی محسوب نمی شوند  و دارایی های ملی و فراملی اند می تواند باعث انتقال یک ارزش غلط شود که بن فرهنگی ما را ازبین خواهد برد. 
او خطر و تهدیدات را المان های ضربه زننده به بناهای تاریخی دانست و گفت : در اثر جنگ ها و بلایای طبیعی آثار تاریخی در معرض خطر قرار گرفته اند و باید با تمهیدات ویژه ای که در نظر گرفته می شود استحکام سازی شوند .
صفی یاری با طرح پرسش که آیا تا کنون استراتژی مدیریتی در مورد استحکام بخشی آثار تاریخی داشته ایم تصریح کرد که در این زمینه باید اطلاعات و علوم به روز شده را به کار بگیریم که آن هم در آثار و مواد سازنده آنها متفاوت است .
او با بیان اینکه گنجینه ای از آثار تاریخی داریم که در سطح بین المللی شناخته شده اند و موقعیت ما را ممتاز می کنند افزود :البته این افتخارات حاصل هنر ما نیست و خود آن را به دست نیاورده ایم بلکه  تمامی این آثار تاریخی از افرادی به ما ارث رسیده که با مقاوم سازی توانسته اند اینها را حفظ و از نسلی به نسل دیگر منتقل کنند .
گفتنی است ، همایش \"بهسازی بناهای تاریخی در برابر زلزله \" آبان ماه امسال توسط پژوهشکده ابنیه و بافت های تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود .
\n

انتهای پیام/

کد خبر 1395031147