رونمایی از کتاب «مرقع گلشن» و نمایشگاه آثار خوش‌نویسی و نگارگری در سعدآباد

موزه خط و کتابت میرعماد با همکاری انتشارات رواق هنر، روز جمعه، از مجموعه‌ای از قطعات نگارگری و خوش‌نویسی مکتب هند و ایرانی (مرقع گلشن) در مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد رونمایی خواهد کرد.

به‌گزارش میراث آریا به‌نقل از روابط‌عمومی سعدآباد، این کتاب حاصل پژوهش و جمع‌آوری نسخه‌های باقی‌مانده از «مرقع گلشن» است که از مجموعه‌های هنری و کتابخانه‌های نسخ‌خطی موجود در خارج از ایران، ازجمله در کشورهای آمریکا، آلمان، فرانسه، انگلیس و ایرلند، در 136 صفحه به‌همت انتشارات رواق هنر تهیه شده و 80 نگاره در آن به‌چاپ رسیده است.

هم‌زمان با این برنامه، نمایشگاهی از آثار خوش‌نویسان معاصر ایران نیز گشایش می‌یابد و به‌مدت یک هفته در محل موزه خط و کتابت میرعماد پذیرای علاقه‌مندان به هنر خوش‌نویسی خواهد بود.

اصل «مرقع گلشن» مجموعه‌ای است بی‌نظیر از هنر ظریف نقاشی و خوش‌نویسی مکتب هند و ایرانی که سرشار از ذوق و هنر هنرمندان ایرانی و هندی بوده و به‌خواست و دستور جهانگیر، پادشاه سلسله گورکانی هند، میان سال‌های ۱۰۱۴ تا ۱۰۳۹ ق در دوره هنر درخشان هند و ایرانی پدید آمده است و در آن نمونه‌هایی از هنرهای عالی ایرانی نظیر نقاشی، خوش‌نویسی، تذهیب، ترصیع، تشعیر، تصویر و تجلید دیده می‌شود.

این مرقع در زمانی نامعلوم به ایران و به دربار قاجاریان منتقل شد و در تملک ناصرالدین‌شاه قرار گرفت و درحال‌حاضر، در کاخ گلستان نگه‌داری می‌شود.

از دیگر برنامه‌های جانبی این مراسم اجرای سخنرانی صاحب‌نظران حوزه هنر با حضور گروه بی‌شماری از استادان و مدرسان انجمن‌های خوش‌نویسی داخلی و خارجی است.

برنامه رونمایی از کتاب «مرقع گلشن» در ساعت 14:30 روز جمعه 13 اسفندماه در سالن سینمای کاخ‌موزه ملت و مراسم افتتاحیه نمایشگاه آثار خوش‌نویسان معاصر ایران در ساعت 16:30 در محل موزه خط و کتابت میرعماد واقع در مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

کد خبر 1395121127