برگزاری مراسم آیینی اسب چوبی در سبزوار

مسئول ستاد جشن نوروزگاه در خراسان رضوی گفت: «مراسم آیینی اسب چوبی، در دومین روز از جشن نوروزگاه، در سبزوار برگزار می‌شود.»

به‌گزارش میراث آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌‌دستی و گردشگری خراسان رضوی، محمود مکرمی‌فر مسئول ستاد جشن نوروزگاه در این استان، ظهر امروز دوشنبه 23 اسفند، با اعلام این خبر اظهار کرد: «مراسم اسب چوبی یکی از مراسم آیینی است که ریشه آن به قبل از اسلام بازمی‌گردد؛ البته برخی از پژوهشگران، این آیین را مربوط به نهضت سربداران می‌دانند.»

او با تأکید بر جایگاه اسب به‌عنوان یکی از عناصر بسیار مهم و تأثیرگذار در رشد و تکوین تاریخ ایران، اظهار کرد: «اسب‌سواری به‌شکلهای مختلف در تاریخ مانای ایران پایداری می‌کند و اسب چوبی نماد همان اسب‌سوار است که در دورانی سایه امید بر جامعه محسوب می‌شد.»

مکرمی‌فر افزود: «اسب چوبی نمایش یا معرکه‌ای است که در آن بیگانه‌ای بر اسب سوار است و در جامعه وحشت آفریده است. مردان، زنان و کودکان از او بیم دارند. اما مردمی از جان می‌گذرند و او را از اسب به زیر می‌کشند و این آغاز نهضت سربداران است.»

مسئول ستاد جشن نوروزگاه در خراسان رضوی تصریح کرد: «اجرای نمایش اسب چوبی داخل شهر سبزوار قریب به 100 سال قدمت دارد و بیشترین تمرکز اجرایی این نمایش در روستاهای جنوب‌غرب سبزوار مانند باشتین، برآباد، شمس‌آباد، مافلو و... بوده است.»

جشن نوروزگاه دوم تا هفتم فروردین در استان خراسان رضوی و این نمایش در روز سوم فروردین برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

کد خبر 139512237