ربّنای شجریان ثبت ‌ملی شد + تصویر

زهرا احمدی‌پور، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، لوح ثبت‌ ملی دعای مشهور به «ربّنا» با اجرای استاد محمدرضا شجریان را به همایون شجریان، فرزند این هنرمند، اهدا کرد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، عصر امروز 19 اردیبهشت 96، در نشستی که با حضور همایون شجریان، سهراب و تهمورث پورناظری در محل دفتر ریاست سازمان میراث‌فرهنگی برگزار شد، زهرا احمدی‌پور گفت: «در آستانه ماه مبارک رمضان، ”ربّنا“ی استاد محمدرضا شجریان که یکی از میراث‌‌های ناملموس فرهنگی کشور است ثبت‌ملی شده است.»

معاون رئیس‌جمهوری، با آرزوی سلامت و طول عمر برای این هنرمند بی‌بدیل کشورمان، اظهار کرد: «استاد شجریان یکی از سرمایه‌های ملی ماست و سازمان میراث‌فرهنگی و دولت تدبیر و امید، به‌دلیل علاقه و اهمیتی که مردم ایران برای دعای ربّنای شجریان قائل‌اند و خاطراتشان در ماه مبارک رمضان با این نوای آسمانی گره خورده است، وظیفه خود دانست که این اثر را در فهرست میراث ناملموس به‌ثبت برساند.»

دعای «ربّنا» یکی از آثار استاد محمدرضا شجریان و شامل ۴ دعا از آیات قرآن است که همه با عبارت «ربّنا» آغاز می‌شوند. این اثر در تیرماه سال ۱۳۵۸ ضبط شده و برای مدت ۳۰ سال، جزء برنامه‌های اصلی رادیو و تلویزیون ایران در ماه رمضان بوده‌است.

بنا به گفتهٔ محمدرضا شجریان، انگیزهٔ اصلی او از خواندن این دعا تدریس آن به دو هنرجو بوده و این اثر در یکی از استودیوهای رادیو ضبط شده است.

شجریان «ربّنا» را در دستگاه سه‌گاه می‌خواند و با مرکب‌خوانی (مدولاسیون یا راه‌گردانی) سری به دستگاه‌ها و آوازهای دیگر ردیف موسیقی ایرانی ازجمله آواز افشاری و گوشه عراق (صبا) می‌زند و سپس به سه‌گاه برمی‌گردد. «ربّنا» در قالب آلبومی که محمدرضا شجریان با نام «به‌یاد پدر» ضبط کرده منتشر شده است.

\"\"

امضای تفاهم‌نامه

در این نشست همچنین تفاهم‌نامه‌ای میان همایون شجریان و سهراب پورناظری از یک سو و سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از سوی دیگر امضا شد. این تفاهم‌نامه با موضوع ترویج و ارتقای میراث‌فرهنگی‌ ملموس و ناملموس ایران از طریق اجرای موسیقی، نمایش و جلوه‌های نوین تصویری در محوطه‌‌های تاریخی و فرهنگی در اختیار سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری است.

انتهای پیام/

کد خبر 139602194