خانه سیستانی ارگ بم افتتاح می‌شود

مرمت خانه سیستانی از سوی مرمتگران و متخصصان ایرانی و آلمانی پس از گذشت نزدیک به ده سال به پایان رسید و افتتاح این بنای تاریخی ارگ بم نیمه اول اسفندماه سال جاری با حضور مسئولان ملی و محلی برگزار می‌شود.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری پروژه مشترک مرمت خانه سیستانی ارگ بم که نزدیک به ده سال به طول انجامید قرار است با حضور سفیرآلمان در ایران، مسئولان ارشد سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و مسئولان محلی بم در نیمه اول اسفندماه برگزار شود.

افشین ابراهیمی مدیرپایگاه میراث جهانی ارگ بم سه‌شنبه 17 بهمن با اعلام این خبر گفت: «طرح مشترک مرمت خانه سیستانی با همکاری متخصصان دانشگاه درسدن آلمان و کارشناسان ایرانی انجام شد.»

او افزود: «این پروژه مرمتی براساس تفاهم نامه‌ای که سال 87 بین سازمان میراث‌فرهنگی و دانشگاه درسدن منعقد شد، آغاز به کار کرد. در حال حاضر این پروژه مشترک به اتمام رسیده و قرار است افتتاح آن با حضور سفیر آلمان در ایران برگزار و گزارش آن به مسئولان آلمانی نیز ارسال شود.»

ارگ بم یکی از بزرگ‌ترین مجموعه های خشتی جهان در شهر بم در استان کرمان در جنوب شرقی ایران قرار دارد. «بم و منظر فرهنگی آن» در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌است. این ارگ عظیم در مسیر یکی از شاخه های فرعی جاده ابریشم قرار دارد.

در تاریخ 5 دی 1382، در اثر زلزله شدیدی که شهر بم و حومه آن را تحت تأثیر قرار داد، بیش از 80درصد ارگ بم تخریب شد. چند روز پس از رخ دادن زمین‌لرزه، رئیس جمهور وقت ایران قول بازسازی این اثر جهانی را داد. البته در بازسازی بم هیئت‌های مختلفی از کشورهای مختلف و سازمان‌های بین‌المللی با ایران همکاری کردند و این اثر هم اکنون از فهرست آثار در خطر جهانی خارج شده است.

انتهای پیام/

کد خبر 1396111725