تجلیل از مولف و فعال حوزه فرهنگ مکتوب میراث‌فرهنگی سمنان

در همایش نویسندگان، مولفان و فعالان حوزه فرهنگ مکتوب استان سمنان، از سروش هاشمی، مولف و پژوهشگر استان سمنان و مدیر موزه‌های اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان تجلیل شد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌كل ميراث‌فرهنگی، صنايع‌دستی و گردشگری استان سمنان، در این همایش که با حضور نویسندگان، ناشران وفعالان فرهنگ مکتوب استان سمنان، معاون توسعه کتابخانه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، استاندار سمنان و سایر مسئولان و علاقمندان به فرهنگ کتاب و کتابخوانی برگزار شد، از 22 مولف و فعال فرهنگی استان سمنان تجلیل شد.

این همایش در آستانه هفدهم اسفند ماه سالروز نهاد کتابخانه‌های کشور و با حضور بیش از 150 نویسنده و خادم کتاب استان سمنان برگزار شد.

سروش هاشمی مسئول موزه‌های اداره کل میراث‌فرهنگی استان سمنان دارای مدرک كارشناسی  ارشد رشته مرمت و احيای بناها و بافت‌های تاريخی است. او در سال ١٣٧٧، انتشارات «آبرخ» را تاسيس کرد و در همان ابتدا بنا به علائق شخصی و كمبود منابع مكتوب در حوزه گويش سمنانی اولويت فعاليت نشر آبرخ را در حوزه تخصصی فرهنگ و گويش سمنانی قرار داد.

هاشمی در سال ١٣٨٥ كتاب «فرهنگ جامع اصطلاحات و ضرب‌­المثل­‌های سمنانی» كه توسط خسرو عندلیب گردآوری شده را منتشر کرد که این کتاب در بخش جشنواره کتاب مولفان استان سمنان در رشته زبان و زبان شناسی جزء کتاب‌های برگزیده سال استان سمنان معرفی شد.

«سامانه‌های صرفی و نحوی در گويش سمنانی» دومین کتابی بود كه در سال 1385 به كوشش علی محمد مقدسی و توسط انتشارات آبرخ به ­چاپ رسید.

«وَرَه پووه پووه (برف گوله گوله پاک)» اولین مجموعه شعر کودکان و نوجوانان به گويش سمنانی شامل هفت شعر سروده محمد حسن جواهری در سال 1385، مجموعه دوبيتي‌های سمنانی محمد احمد پناهی با نام « رَزَه کیژه (كوچه‌باغ‌­ها)» در سال 138٦ و «واژه‌­نامه گویش باستانی سمنانی» در دو جلد از دیگر کتاب‌های چاپ شده توسط انتشارات این محقق و پژوهشگر است.

کتاب«واژه‌­نامه گویش باستانی سمنانی» در ششمين دوره كتاب فصل كشور - تابستان 1387 در بخش زبان‌شناسی کتاب برتر شناخته شد و مورد تقدير قرار گرفت.

« نورو (نوروز)» مجموعه اشعار استاد فرهنگ شکوهی در نوروز 88،  «پکه پور( هله هوله)»  اولین کتاب نثر به گویش سمنانی در سال 1388 ، «سمنی واجا (گفتار سمناني)» مجموعه اشعار عبدالمحمد خالصی  در سال 1388،  « ت ي م» (يادت می‌آيد)»  در نوروز ١٣٨٩ از دیگر کتاب‌های منتشر شده توسط انتشارات آبرخ است.

«گنجينه‌ای از مثل‌ها، اصطلاحات و كنايات رايج در گويش سمنانی » و«فرهنگ واژگان فارسی به زبان سمنانی» از دیگر کتاب‌های منتشر شده انتشارات آبرخ است.

انتشارات آبرخ در سال‌های ١٣٨٨- ١٣٨٦ – ١٣٨٤ -١٣٨٢ – ١٣٨١ و ١٣٨٠ بعنوان ناشر نمونه استان سمنان برگزيده شده است. از انتشارات آبرخ  در ششمين و هفتمين دوره كتاب فصل كشور به خاطر توليد آثار فاخر نيز تقدير شده است، از اين انتشارات تاكنون دو عنوان كتاب به عنوان نامزدهای كتاب سال جمهوری اسلامی ايران در دو حوزه مختلف نيز حضور داشته‌اند. 

کتاب «آلبوم فتوگرافی ایالت قومس» ، «حفاظت و تجدید حیات شهر تاریخی موستار» و «معماری ایرانی» از جمله کتاب‌هایی است که توسط سروش هاشمی و یا با همکاری وی تالیف شده است.آلبوم فتوگرافی ایالت قومس جدیدترین کتاب هاشمی است که در هفته آینده روانه بازار کتاب می‌شود.

انتهای پیام/

کد خبر 139612106