آغاز فصل دوم کاوش باستان‌شناسی و لایه‌نگاری تپه ارگ نادری شیروان خراسان شمالی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی گفت: فصل دوم عملیات کاوش باستان‌شناسی و لایه‌نگاری شهر کهنه و تپه ارگ نادری در شهرستان شیروان خبر داد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی، علی مستوفیان با اعلام این خبر گفت: فصل دوم عملیات کاوش باستان‌شناسی و لایه‌نگاری شهر کهنه و تپه ارگ نادری در شهرستان شیروان با اعتباری بالغ بر ۴ میلیارد ریال به سرپرستی جواد علایی مقدم از ۳۱ تیر ۱۴۰۲ آغاز و تا اواسط شهریورماه سال جاری ادامه خواهد داشت.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی تأکید کرد: اولین فصل کاوش در این محوطه مربوط به سال ۱۳۸۹ و به سرپرستی مسعود رضایی انجام شد که طی آن ۲۲ گمانه با ابعاد 1×1 متر در پیرامون تپه و جهت مشخص‌شدن عرصه و حریم محوطه حفر شد.

مستوفیان خاطرنشان کرد: تپه ارگ نادری شیروان یکی از مهم‌ترین محوطه‌های حوضه آبریز رودخانه اترک است که در بخش کهنه شهر شیروان قرار دارد و در سال ۱۳۴۶ به شماره ۷۰۳ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

او گفت: قدیمی‌ترین دوره شناسایی شده در این محوطه مربوط به دوران مس‌سنگی و جدیدترین دوره آن مربوط به دوران قاجار می‌شود. نکته قابل‌توجه در مورد این محوطه باستانی توالی استقراری آن است که با توجه به ابهامات بسیار زیاد در زمینه دوره‌های استقراری در حوزه آبریز اترک به‌ویژه اترک شرقی، کاوش علمی و البته مستمر در این محوطه بسیاری از زوایای پنهان باستان‌شناسی منطقه را آشکار می‌کند.

انتهای پیام/

کد خبر 1402051400693

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha