آغاز عملیات مرمت بخشی از عمارت تاریخ دانشور کرسف خدابنده 

مسئول دفتر فنی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان گفت: مرمت قسمت‌هایی از عمارت تاریخی دانشور کرسف (جهانشاه خان امیر افشار) با مشارکت مالک در شهرستان خدابنده آغاز شد.  

به گزارش میراث‌آریا به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان، حامد بیگدلی روز دوشنبه ۲۰ شهریورماه گفت: اندود کاه‌گل جداره‌ها و سقف‌ها، استحکام‌بخشی و مقاوم‌سازی دیوارها، ایجاد سقف با تیر چوبی، تعویض آجرهای فرسوده در بخش‌هایی از پشت‌بام و دیوارهای محوطه به‌عنوان بخشی از پروژه عمارت تاریخی دانشور کرسف در حال انجام است. این پروژه به‌صورت مشارکتی توسط اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان و مالک پروژه انجام خواهد شد.  

مسئول دفتر فنی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان افزود: شهر کرسف دارای بافت تاریخی مهم و ارزشمندی‌است از این رو تلاش داریم مرمت خانه‌ی تاریخی با سرعت و دقت بیشتری، انجام گیرد.  

آغاز عملیات مرمت بخشی از عمارت تاریخ دانشور کرسف خدابنده 


محمدرضا محمدپور گفت: این بنا در نوع خود یکی از زیباترین یادگارهای به‌جامانده از آن دوران محسوب می‌شود و از شاخصه‌های مربوط به این عمارت تاریخی می‌توان به تزئینات چوبی مانند در و پنجره، آجرکاری و غیره اشاره کرد که در نوع خود کم‌نظیر هستند.  

معاون میراث‌فرهنگی افزود: با توجه به آسیب‌های وارد آمده به بخش‌هایی از این خانه تاریخی عملیات مرمت آن با مشارکت مالک و تحت نظارت فنی کارشناسان اداره‌کل آغاز شده و در حال انجام است. کار مرمت بناهای تاریخی کاری مستمر بوده و بر اساس اولویت بناهای در معرض خطر عملیات نجات‌بخشی و استحکام‌بخشی آن‌ها ادامه دارد.  

آغاز عملیات مرمت بخشی از عمارت تاریخ دانشور کرسف خدابنده 


این پروژه با نظارت شجاع الدین رفیعی کارشناس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خدابنده در حال انجام است. عمارت تاریخی دانشور کرسف (جهانشاه خان امیر افشار) واقع در شهرستان خدابنده، بخش مرکزی، شهر کرسف، محدوده جنوبی بافت قدیم شهر، مجاور باغات جنوبی شهر به شماره ۳۲۶۸۱ مورخ ۱۳۹۸ به ثبت ملی رسیده است.

انتهای پیام/

کد خبر 1402062101253

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha