انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بنیاد ایران شناسی کشور و دانشگاه بوعلی همدان

در راستای همکاری علمی و فرهنگی بنیاد ایران شناسی با مجامع علمی، تفاهم‌نامه همکاری بنیاد ایران شناسی و دانشگاه بوعلی در همدان امضا شد.

به گزارش میراث‌آریا و به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همدان، رئیس دانشگاه بوعلی همدان در حاشیه انعقاد این تفاهمنامه، در نشست با رئیس بنیاد ایران شناسی گفت:  دانشگاه نیاز دارد در کنار حوزه‌های اجرایی، حوزه‌های فکری فعال را نیز پوشش دهد

حسین رضوان گفت:  همدان شهری باستانی و تاریخی است و با قدمت ۷ هزار ساله، تنها شهری است که هیچگاه در تاریخ، خالی از سکنه نبوده و شهری فعال،پویا و سرزنده بوده است  و این قدمت هزاران ساله باید به نحو درست برای جوانان و دانشجویان بازگو شود. 

رئیس دانشگاه بوعلی گفت:  با چنین قدمتی دانشگاه باید به توسعه تاریخ این شهر کمک کرده و خوشبختانه در دانشگاه بوعلی، رشته‌های زبان باستان، باستان شناسی و تاریخ باستان تدریس می‌شود.

او افزود: همدان گنجینه‌ای از ادیان، قومیت‌ها و سنن مختلف است و امیدوارم دانشگاه بتواند با انعقاد این تفاهمنامه نقش خود را در شناخت پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین به ثمر نشاند. 

رئیس بنیاد ایران شناسی نیز در این نشست گفت: تحقیقات و رساله‌های دانشگاهی باید از کتابخانه‌های دانشگاه بیرون آمده و به مردم معرفی شوند و در مدارس و دانشگاه‌ها و مجامع مختلف به مخاطبان شناسانده شود

محمدحسین رجبی دوانی گفت: باید مفاخر خود را در تمامی علوم به جوانان و نوجوانان بشناسانیم و  نگذاریم نسل آتی دچار بی‌هویتی شود

او افزود:  بنا به پیشنهاد بنیاد ایران شناسی، امید داریم به زودی شاهد تدریس کتاب ایران شناسی در مدارس و دروس عمومی دانشگاه‌ها باشیم.

رجبی دوانی از اهداف انعقاد این تفاهمنامه را برقراری سازمان یافته ارتباط مراکز علمی پژوهشی با بنیاد ایران شناسی، بهره‌مندی بنیاد ایران شناسی از پشتیبانی علمی و تخصصی موسسات آموزش عالی و برقراری نظام مند ارتباط دانشگاه با جامعه و استفاده از ظرفیت‌های نهادهای علمی و تحقیقاتی نام برد.

رجبی دوانی گفت:  همکاری مستمر و نظام مند در اجرای طرح‌ها و پژوهش‌های مورد نیاز و همکاری در اجرای طرح‌ها و پژوهش‌های کاربردی و همکاری در برگزاری نشست‌های مشترک و توسعه و تعالی فرهنگ‌سازی و ایده پردازی از دیگر اهداف انعقاد این تفاهمنامه است. 

در ادامه این دیدار سید مهدی مسبوق رییس دانشکده علوم انسانی نیز با اعلام اینکه آماده برپایی همایش ایران شناسی با محوریت همدان در این دانشگاه هستیم گفت:  اطلس زبانشناسی گویش‌های مختلف همدان،  برپایی همایش و کرسی‌های شرق شناسی و ایران شناسی با مشارکت کشورهای هدف با محوریت بنیاد ایران شناسی از دیگر فعالیت‌هایی است که می‌توانیم با همکاری و محوریت بنیاد ایرانشناسی در دانشگاه بوعلی به سرانجام رسانیم. 

انتهای پیام/

کد خبر 1402090600281

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha