کشف ۳۰ هزار سکه برنزی در دریاهای ایتالیا

وزارت فرهنگ ایتالیا اعلام کرد که حداقل ۳۰ هزار سکه باستانی در سواحل شمال شرقی ساردینیا کشف شده است.

به گزارش میراث آریا، سکه‌های برنزی متعلق به نیمه اول قرن چهارم میلادی در میان علف‌های دریایی، در فاصله‌ چند قدمی سواحل جزیره مدیترانه در نزدیکی شهر آرتساکنا در ساردینیای ایتالیا یافت شد.

وزارت فرهنگ ایتالیا زمان دقیق این کشف را اعلام نکرده و فقط عنوان کرده است که نخستین بار یک غواص ناشناس این سکه‌ها را مشاهده کرده  که باعث تحقیقات باستان‌شناسی در مقیاس بیشتری شد.

این کاوش که تحت هدایت گروه  حفاظت از هنر ایتالیا و بخش باستان‌شناسی دریایی وزارت فرهنگ این کشور انجام شد، مجموعه‌ای بزرگ از سکه‌های باستانی را عمدتاً در پهنه‌ای شنی بین علف‌های دریایی و ساحل کشف کرده است که احتمال کشف بقایای یک کشتی غرق شده در نزدیکی آن را مطرح می‌کند.

شمار دقیق این سکه‌ها هنوز مشخص نشده است، زیرا در حال مرتب‌سازی هستند، اما در بیانیه وزارت فرهنگ ایتالیا تخمین زده شده است که با توجه به وزن جمعی آنها حداقل حدود ۳۰ هزار و احتمالاً ۵۰ هزار سکه کشف شده است و همه سکه‌ها در وضعیت عالی هستند و تعداد معدودی از سکه‌ها آسیب دیده بودند که دارای نوشته‌های خوانا هستند.

لوئیجی لاروکا، یکی از مقامات دپارتمان باستان‌شناسی ساردینیا به آسوشیتدپرس، گفت: گنج کشف‌شده در سواحل آرتساکنا یکی از مهم‌ترین کشف‌های سکه در سال‌های اخیر است و این یافته، شواهد بیشتری از غنا و اهمیت میراث باستان‌شناسی را نشان می‌دهد که توسط انسان‌ها از کهن‌ترین دوران‌ عبور کرده‌اند و در بستر دریاها هنوز نگه داشته و حفظ می‌شوند.

تحقیقات همچنان ادامه دارد و این کشف که احتمالاً یکی از مهم‌ترین یافته‌های سکه‌شناسی در سال‌های اخیر بوده است، بیشتر مورد بررسی قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/

کد خبر 1402120800375

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha