هر دولتی مردم را بیشتر شاد کند موفق‌تر است/ برگزاری مراسم هزار دف در روستای پالنگان با حضور ۵۰ هزار نفر/ تقدیر از سریال «نون‌خ»

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: سریال «نون‌خ» در ترویج صنایع‌دستی، مناطق گردشگری و آداب و روسوم مردم موفق بود.

به گزارش میراث‌آریا، سید عزت‌الله ضرغامی صبح امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیأت دولت، گفت: از وظایف هر حاکمیتی تولید شادی است. در واقع هر دولتی که بتواند مردم را بیشتر شاد کند موفق‌تر است. رویدادهای فرهنگی مردم را شاد می‌کند. نمونه‌اش را در روستای پالنگان مشاهده کردیم که با حدود ۵۰ هزار نفر گردشگر، مراسم هزار دف بدون هیچ مشکلی برگزار شد.

ضرغامی افزود: پرونده روستای پالنگان و هفت روستای دیگر به عنوان کاندیدا برای ثبت جهانی روستاهای گردشگری در حال آماده شدن است و به زودی به سازمان جهانی گردشگری ارسال می‌شود.

تشکر از صداوسیما برای سریال نون‌خ

وزیر میراث‌فرهنگی ادامه داد: جا دارد از سازمان صداوسیما به‌خاطر انعکاس خوب در حوزه صنایع‌دستی و سنت‌های بومی مردم در سریال نون خ تشکر کنم. در نمایش دادن سبک زندگی مردم و برنامه‌های محلی و سنتی و ترویج این زندگی پاک خیلی موفق بودند.

نمی‌خواهیم خودمان را با موزه لوور مقایسه کنیم، اما قیمت بلیت موزه‌ها خیلی کم است

ضرغامی درباره مقایسه موزه ملی با موزه لوور گفت: از من در مورد قیمت بلیط‌ها سوال شده بود و من گفتم رقم ۳۰ هزار تومان که سال‌ها تغییر نکرده بود، رقمی بسیار پایین و از همه دنیا ارزان‌تر است. حتی من گفتم که نمی‌خواهیم خودمان را با موزه لوور مقایسه کنیم که ۲۲ یورو و معادل ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.
وی ادامه داد: خدمات خاصی در موزه لوور داده نمی‌شود و تقریبا همه موزه‌ها شبیه هم هستند و ما کارشناسان خیلی خوبی داریم.

جزو ۴ دستگاه برتر در حوزه عفاف و حجاب هستیم

ضرغامی درباره عملکرد وزارتخانه تحت مدیریت خود در حوزه عفاف و حجاب گفت: دستگاه‌های مختلف در این حوزه مسئولیت دارند. در جمع‌بندی که وزارت کشور انجام داد و دستگاه‌های برتر را در حوزه عفاف و حجاب معرفی کرد، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جزو ۴ دستگاه برتر و ممتاز در عمل به وظایف خود در این رابطه بود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: البته در سایر شوراها هم که این موضوع به صورت استانی بررسی می‌شود، وزارت میراث‌فرهنگی در استان تهران، جزو استان‌های برتر است. 

مردم متدین هستند

وی گفت: مردم ما دین‌دار هستند؛ من امروز در دولت گزارش دادم و این گزارش مورد تأیید هیات دولت قرار گرفت. امسال ۱۲ درصد کاهش اولیه گردشگری در شروع تعطیلات و ماه رمضان نشان می‌داد که مردم ترجیح دادند سفر نروند و روزه بگیرند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: وقتی مردم در روزهای پایانی ماه رمضان سفرهای خود را آغاز کردند، میزان سفرها نسبت به سال گذشته ۵.۱۸ درصد افزایش پیدا کرد. این نشان می‌دهد که مردم هم روی گردشگری حساس هستند و هم حالشان خوب است که به سفر می‌روند.

رویدادمحوری از سیاست‌های ماست

ضرغامی با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های رویدادمحور در روزهای ملی هر شهر که در تقویم کشور وجود دارد، گفت: یکی از کارهایی که در وزارت گردشگری در دوره جدید انجام شده است، توجه به رویدادمحوری در این حوزه است و دبیرخانه‌های فعالی راه‌اندازی و تاکنون ۱۸۰۰ رویداد در نظر گرفته است. 

وی با اشاره به اینکه استان‌ها و استانداران به طور جدی این موضوع را پیگیری کرده و گزارش می‌دهند، تصریح کرد: براساس زیرساخت‌ها تصمیم می‌گیریم که رویداد را برگزار کنیم یا نه. به رویدادمحوری توجه جدی داریم چراکه این موضوع باعث بالندگی جدی حوزه گردشگری می‌شود.

انتهای پیام/

کد خبر 1403020500260

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha