برگزاری مزایده بناهای استان مرکزی در نیمه اول سال جاری/ حفاظت و احیای بناهای تاریخی، بزرگترین انتفاع دولت از واگذاری بناهاست/ رویکرد صندوق احیا در واگذاری آگاهانه است

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی از برگزاری مزایده جذب مشارکت در مرمت و احیای بناهای تاریخی استان مرکزی در نیمه اول سال جاری با همکاری صندوق توسعه و احیا خبر داد.

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی صندوق توسعه و احیا، محمود مرادی نراقی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: با همکاری صندوق توسعه و احیا در حال طی مراحل قانونی و آماده‌سازی بسته مزایداتی بناهای استان مرکزی هستیم و امیدواریم در نیمه اول سال جاری بناهای تاریخی استان را از طریق صندوق توسعه و احیا وارد مزایده کنیم.

او افزود: کاروانسراهای مشهد میقان، ورده، کهک در دلیجان، خشکه رود در زرندیه، حمام تاریخی مامونیه، خانه تاریخی معتمدالایاله و آسیاب جفتی در آشتیان از بناهایی است که در حال آماده‌سازی و طی مراحل قانونی برای برگزاری مزایده و جذب مشارکت مردمی در مرمت و احیاست.

مرادی نراقی با بیان اینکه کاروانسرای دو دهک، موزه مفاخر، خانه حسن‌پور و عمارت امیر مفخم خمین به بخش خصوصی واگذار شده و هم اکنون در حال بهره‌برداری است، تصریح کرد: ۲ بنا هم که در سالیان گذشته به بخش خصوصی واگذار شده بود به علت عدم تحقق تعهدات از سوی سرمایه‌گذار به سرمایه‌گذار دیگری واگذار خواهیم کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی تصریح کرد: از گذشته بسیار دور، استان مرکزی در مسیر جاده ادویه و بعدها نیز در مسیر جاده ابریشم قرار داشته است و یکی از کریدورهای فعال تجارت در گذشته از غرب به شرق ایران از این استان عبور می‌کرد.

او افزود: این امر باعث شده تا کاروانسراهای زیادی در این منطقه تاسیس شد.

حفاظت و احیای بناهای تاریخی، بزرگترین انتفاع دولت از واگذاری بناهاست

مرادی نراقی خاطر نشان کرد: اولویت ما در واگذاری بناها به بخش خصوصی جهت مشارکت در مرمت و احیا، حفاظت و نگهداری از بنا و پس از آن انتفاع بخش خصوصی است. حفاظت و احیای بنا بزرگترین انتفاع دولت از واگذاری بناها به بخش خصوصی است.

رویکرد آگاهانه صندوق توسعه و احیا در جذب مشارکت مردمی در احیای بناهای تاریخی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مرکزی بیان کرد: رویکرد صندوق توسعه و احیا در واگذاری بناها آگاهانه و کارشناسی شده است و این امر باعث تسهیل فرآیند جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی و مرمت و احیای بناهای تاریخی می‌شود.

او ضمن اشاره به اینکه در سالیان گذشته صرفا به بناهایی توجه شد که ایده‌آل بوده و به بخش خصوصی واگذار شدند، بر لزوم توجه به بناهایی که به حال خود رها شده و شرایط مساعده ندارند تاکید کرد.

مرادی نراقی گفت: باید دورنمایی از سرمایه‌گذاری روی بناهای تاریخی و مدت بازگشت سرمایه و همچنین سود حاصل از سرمایه‌گذاری در هر بنا به صورت منطقی و کارشناسی شده تخمین زده شود و برای سرمایه‌گذاران ترسیم شود. این گونه رغبت بیشتری از سوی سرمایه‌گذاران برای مشارکت در مرمت و احیای بناها شاهد خواهیم بود.

گذار از وجه صنعتی استان مرکزی به وجه گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مرکزی با بیان اینکه صرفا وجه صنعتی استان مرکزی در اذهان عمومی برجسته شده است، یادآور شد: در حال برنامه‌ریزی هستیم تا اذهان عمومی به وجوه دیگر این استان نیز توجه کنند.

او افزود: باید به گونه‌ای عمل کنیم تا گردشگران صرفا به عنوان یک معبر به این استان نگاه نکنند و بخشی از زمان سفرشان را به اقامت و بازدید از جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی شاخص این استان اختصاص دهند.

انتهای پیام/

کد خبر 1403020500269

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha