کاوش اضطراری گورستان اولتان قالاسی/ احتمال وجود گورهای دیگر/ کاوش در محوطه تا پاکسازی کامل مسیر ادامه دارد

کاوش اضطراری گورستان اولتان قالاسی استان اردبیل به کشف یک گور با مشخصات و یافته‌های عصر آهن منجر شد، در سایر گمانه­‌های کاوش ­شده تاکنون شواهدی از وجود مواد فرهنگی در عمق‌های مختلف بدست نیامده اما احتمال وجود گورهای پراکنده دیگر در محدوده مورد نظر دور از انتظار نیست و کاوش در محوطه تا پاکسازی کامل مسیر مورد نظر و دوربرگردان آن ادامه خواهد داشت.

به گزارش میراث‌آریا به نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، مهدی جاهد سرپرست هیئت باستان‌شناسی با اعلام این خبر گفت: باستان‌شناسی نجات­‌بخشی به آن دسته از فعالیت‌های باستان‌شناختی گفته می‌شود که محوطه­‌های باستانیِ درخطر را پیش از تخریب بر اثر پروژه‌­های عمرانی، مانند راه­سازی و سدسازی، مورد پژوهش میدانی قرار می­‌دهد. این باستان‌شناس تصریح‌ کرد: پروژه کاوش گورستان اولتان قالاسی ۲ نیز پس از مشاهده  آثار گورهای باستانی در مسیر چهار باند نمودن جاده پارس آباد ــ سربند در استان اردبیل (در محدوده‌ای به طول ۷۰ و عرض ۲۵ متر) در دستور کار قرار گرفت.

سرپرست کاوش اضطراری گورستان اولتان قالاسی اظهار کرد: شناسایی محوطه در پی آشکارشدن اتفاقی تدفینی انسانی حاوی ظروف خاکستری در حین عملیات خاکبرداری برای زیرسازی جاده رخ داد. بدین ترتیب عملیات خاکبرداری متوقف و  کاوش اضطراری باستان‌شناسی پس از صدور مجوز توسط پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری آغاز شد.

جاهد گفت: در عملیات کاوش تاکنون دو ترانشه به ابعاد ۵ ×۱۰ متر، یک ترانشه به ابعاد ۱۸ × ۱۰ متر و سه ترانشه به ابعاد ۱۰ × ۱۰ متر در مسیر اصلی، یک محدوده ۲ × ۷۰ متری در امتداد شانه خاکی و در نهایت ۱۱ گمانه به ابعاد ۲×۲ متر و بیشتر در مسیر دوربرگردان جاده پیش­گفته کاوش شده است.

او افزود: تاکنون تنها یک گور مربوط به عصر آهن کاوش شده است. این گور از نوع چاله‌ای ساده بوده و همراه تدفین،  ۴ ظرف سفالی، یک سوزن مفرغی و مهره­های کوچک عقیق، صدف و خمیرشیشه و تکه­‌های سنگ ابسیدین یافت شد. در بقیه محدوده کاوش، تاکنون هیچ شاهدی از وجود بقایای باستانی در عمق‌های مختلف بدست نیامده و به نظر می‌رسد تک­‌گور یافته ­شده متعلق به جوامع کوچ­رو و یا در مسیر رفت آمد آنها بوده باشد.

این باستان‌شناس اظهارکرد: از آنجا که هر نوع بقایای بجامانده از میراث کهن ایران‌زمین دارای اهمیت زیادی است و همچنین احتمال وجود گورهای پراکنده دیگر در محدوده مورد نظر دور از انتظار نیست، کاوش در محوطه تا آزادسازی کامل مسیر جاده و دوربرگردان آن ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

کد خبر 1403022201167

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha