اجرای طرح ایجاد مشاغل صنایع‌دستی شهید جمهور در فارس/ خرامه، شهرستان پایلوت اجرای این طرح

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس گفت: طرح تغییر و ایجاد مشاغل به صنایع‌دستی مزین به نام شهید آیت‌الله رئیسی در فارس کلید خورد.

 به گزارش میراث آریا، محمد ثابت اقلیدی بابیان اینکه شهید آیت‌الله رئیسی عمر و زندگی خود را شبانه‌روز وقف به مردم کرده بود، تصریح کرد: اقدامات و عملکرد مردمی شهید جمهور در حوزه‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بر کسی پوشیده نیست و این مهم، مسیر را برای ارتقای سطح خدمت‌رسانی بیشتر به عموم مردم فراهم کرده است که در این راستا طرحی با موضوع توسعه و ترویج صنایع‌دستی در فارس اجرا می‌شود.

 مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس تأکید کرد: طرح ایجاد مشاغل صنایع‌دستی شهید جمهور در فارس که مزین به نام شهید آیت‌الله رئیسی است باهدف کارآفرینی، توسعه، ترویج و رونق تولید صنایع‌دستی به‌صورت پایلوت در شهرستان خرامه اجرا می‌شود.

او گفت: در واقع این طرح تأکیدی بر آموزش، ترویج، بازارسازی و تجارت انواع رشته‌های صنایع‌دستی و هنرهای سنتی بنا بر سلایق مردم شهرستان خرامه دارد.

ثابت تقلیدی بابیان اینکه رونق تولید و فراهم‌سازی زمینه آشنایی مردم شهرستان با هنرهای سنتی و کسب درآمد و رونق اقتصادی از اهداف مهم این طرح است، افزود: اجرای طرح تغییر و ایجاد مشاغل به صنایع‌دستی در واقع عمل به منویات مقام معظم رهبری و شعار سال "جهش تولید با مشارکت مردم" است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در خصوص پایلوت شدن شهرستان خرامه برای اجرای طرح مذکور گفت: با توجه به اینکه کشاورزی در این شهرستان رونق داشته اما طی سال‌ها به دلیل خشکسالی‌ها عملاً کشاورزی به‌ویژه تولید برنج در منطقه حذف‌ شده‌ ازاین‌رو تغییر مشاغل به صنایع‌دستی تبدیل به فرصت خواهد شد.

ثابت اقلیدی ادامه داد: بی‌تردید تولید و فروش صنایع‌دستی فرصت طلایی برای رونق اقتصادی مردم منطقه خواهد بود چراکه سرمایه‌گذاری در این حوزه به‌مراتب کمتر از دیگر مشاغل است و از طرفی با بازاریابی دقیق و فروش محصولات این هنر صنعت سودآوری بالایی دارد.

ثابت اقلیدی ادامه داد: هنرهایی چون دست بافته‌های داری، خاتم، میناکاری و...از جمله صنایع‌دستی شاخصی هستند ‌که در این طرح آموزش داده می‌شوند.

 شهرستان خرامه در جنوب غربی استان فارس واقع‌ شده و از شمال به شهرستان ارسنجان و از غرب به شیراز و از جنوب به شهرستان سروستان و از شرق به شهرستان نی‌ریز محدود می‌شود.

صنایع‌دستی این شهرستان گبه‌بافی، قالی‌بافی، گیوه‌دوزی است و از آثار تاریخی و گردشگری این شهرستان نیز می‌توان به حمام کهنه، چهارطاقی، قلعه بهرام گور، کاروانسرای دیودان، تالاب کمجان و... اشاره کرد.

انتهای پیام/

کد خبر 1403030400136

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha