آغاز اجرای پوشش معبد محوطه تاریخی شهریری

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از آغاز اجرای سازه پوشش معبد محوطه تاریخی شهریری واقع در شهرستان مشگین شهر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، حمید خدا پناهی با بیان این مطلب گفت: هم اکنون اجرای سازه پوشش معبد (محل سنگ افراشته ها) به مساحت یک هزار و 853 مترمربع آغاز شده است.

 

وی با بیان اینکه اجرای سازه پوشش معبد تاکنون 10درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، بیان داشت: فونداسیون پیرامون سنگ افراشته ها به منظور اجرای پوشش دائمی محوطه به صورت کامل اجرا شده است.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه هنوز تکمیل اسکلت و پوشش معبد باقی مانده است، افزود: تاکنون نصب پنج قطعه ستون از 20 قطعه ستون انجام شده است.

 

وی از جمله عملیات انجام شده تاکنون به حفاظت اولیه، استقرار یگان حفاظت، مطالعه سایت موزه، کاوش باستان شناسی در سه فصل و احداث ساختمان پایگاه میراث فرهنگی به مساحت 92مترمربع با نمای سنگی از جنس سنگ های بومی پیرامون منطقه در محوطه تاریخی شهریری(مکتب اوشاقلاری) اشاره کرد.

 

خداپناهی اجرای خط انتقال برق در حدود سه کیلومتر و لوله کشی آب به طول تقریبی یک هزار و 700 متر را از جمله زیر ساخت های اجرا شده عنوان کرد و اظهار داشت: تاکنون اعتباری بالغ بر 196 میلیون و 900 هزار تومان برای اجرای این پروژه هزینه شده است.

 

وی با اشاره به قرارگیری محوطه تاریخی شهریری به وسعت 400 هکتار در 35 کیلومتری شرقی شهرستان مشگین شهر و یک کیلومتری شمال روستای پیرازمیان در کنار رودخانه قره سو، افزود: این محوطه تاریخی مربوط به دوران پارینه سنگی میانه، روستا نشینی فصلی و دائم، دوره مفرغ و دوره آهن است.

 

معاون میراث فرهنگی استان اردبیل در پایان یادآور شد: محوطه تاریخی شهر یری دارای فضاهای تاریخی شامل قلعه با معماری سنگی و دیواره های خشکه چین، معبد، حدود  300 گور باستانی کلان سنگی، غار باستانی، دروازه، محوطه قوشاتپه  مربوط به شش هزار سال پیش از میلاد است.

انتهای پیام/

کد خبر 139210232