گردهمایی استادکاران مرمت بناهای تاریخی خراسان برگزار مي شود

معاون ميراث فرهنگي، اداره کل میراث فرهنگی صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي از گردهمایی بزرگ استادکاران مرمت بناهای تاریخی خراسان 27 مهرماه در خانه ملك خبر داد .

به گزارش روابط عمومي اين اداره كل حسين عباس زاده مهمترین هدف برگزاری این گردهمایی را تجدید دیدار بزرگان و اساتید مرمتی خراسان، بهره گیری از تجارب اساتید قدیمی در فعالیت های تخصصی مرمتی ، به روز کردن اطلاعات پرسنلی و فردی و تلاش در جهت تداوم ارتباطات پرسنل استادکار بازنشسته با دیگر استادکاران مرمت دانست .

وي اظهار داشت: به طور کلی مقوله مرمت ابنیه، تاریخی خراسان های رضوی، شمالی و جنوبی از دهه 40 آغاز گردیده و در آن سالها، این خطه پهناور شاهد استادکاران به نامی بوده که با مرمت و بازپیرایی بناهای تاریخی جانی تازه به این آثار بخشیدند و کارنامه درخشانی از خود به یادگار گذاشتند.

عباس زاده تصريح كرد: وجود گرانقدر این استادکاران معماری سنتی بوده که امروزه ابنیه ارزشمند استان را پا برجا و حفاظت شده برای نسل های آینده می بینیم كه تصاوير به جاي مانده از تلاش هاي اين افراد در شرايط آب وهوايي گوناگون در هریک از بناهای مرمت شده گواهي است بر خدمات ارزنده ايشان است.

 وی یادآور شد: نخستین گام برای مرمت و احیا بناهای تاریخی گستره خراسان با ورود انجمن آثار ملی به این عرصه آغاز گردید وبا تشکیل سازمان حفاظت آثار باستانی و به تبع آن دفتر فنی خراسان در شهر مشهد، فعالیتهای حفاظت و مرمت ابنیه ادامه یافت تا اینکه با تاسیس میراث فرهنگی خراسان امر مرمت بنا در اولویت برنامه های معاونت حفظ و احیا قرار گرفت.

عباس زاده گفت: تاکنون چندین بار برنامه هایی برای استادکاران مرمت بناهای تاریخی در استان برگزار شده است كه گردهمایی استادکاران مرمت بناهای تاریخی استان در 27 مهرماه سال جاری در مركز آفرينش و پژوهش هنرهاي سنتي خانه ملك برگزار مي شود.

 وی خاطر نشان كرد : به منظور ارج نهادن به فعالیتهای مستمر استاد كاران در بحث مرمت بناهای تاریخی مجموعه ای با عنوان  استادکاران مرمت بناهای تاریخی خراسان چاپ و منتشر مي شود.

/108

انتهای پیام/

کد خبر 1392072216