روستاي دهنمك مي تواند قطب گردشگري شود

استاد دپارتمان مطالعات شهري و معماري دانشگاه پلي تكنيك ميلان گفت: روستاي دهنمك قابليت تبديل شدن به قطب گردشگري استان سمنان را دارد.

به گزارش روابط ‌عمومي اداره کل ميراث‌ فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگری استان سمنان، «اوگوليني ميكله» در نشست صميمانه با مدير كل و كارشناسان سرمايه گذاري و مرمت اداره كل ميراث فرهنگي استان سمنان اظهار داشت: دهنمك داراي ويژگي‌هاي متعددي است و بايد راهكارهاي باز زنده‌سازي و جذب گردشگر به اين روستا مورد توجه قرار گيرد.

وي گفت: بر اين اساس، مرحله جديد مطالعات اساتيد و دانشجويان دپارتمان مطالعات شهري و معماري دانشگاه پلي تكنيك ميلان بر روي روستا و كاروانسراي دهنمك آغاز شده است.

اين پرفسور و استاد دانشگاه افزود: دهنمك را مي‌توان به عنوان موزه جاده ابريشم، موزه تاريخ آب و موزه معماري خشتي معرفي كرد.

وي با بيان اينكه معماري جديد و قديم در دهنمك ادغام شده است، گفت: وجود آثار تاريخي از جمله  كاروانسرا، قلعه، قنات، آب انبار، يخچال، جاذبه هاي طبيعي از جمله كوه، كوير و برخورداري از امكانات جديد مانند اتوبان، راه آهن، قرار داشتن در كنار جاده مشهد و .... از جمله قابليت هاي دهنمك است.

استاد دپارتمان مطالعات شهري و معماري دانشگاه پلي تكنيك ميلان با تاكيد بر اينكه هدف اصلي اين دانشگاه زندگي بخشي به آينده دهنمك است، افزود: با رساندن آب و كشاورزي و مرمت آثار تاريخي مي‌توان زندگي را به دهنمك بازگرداند.

روستای تاریخی و کهن دهنمک یکی از روستاهای شهرستان آرادان از استان سمنان است که در 23 کیلومتری بخش مرکزی این شهرستان قرار دارد.

انتهای پیام/

کد خبر 1393060321