شناسايي 15 نوع گوهرسنگ در خراسان رضوي

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: ۱۵ نوع گوهرسنگ نظیر عقیق و یاقوت در استان موجود است که ظرفیت ویژه‌ای به تحقیقات شورای جهانی صنایع دستی بخشید.

حسین زارع صفت در مراسم جشن \"مشهد شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگ ها\" که روز 28 مرداد ماه در مشهد برگزار شد، افزود: مشهد همواره به‌عنوان شهر دارای کانی‌های قیمتی و نیمه قیمتی و واحدهای تراش گوهرسنگ‌ها مورد توجه بوده است.


زارع صفت با اشاره به اینکه سال 94 طرحی مبنی بر انتخاب مشهد به عنوان شهر گوهرسنگ‌ها به شورای جهانی صنایع دستی پیشنهاد شد، تصریح کرد: علاوه بر بهره مندی از بزرگترین معدن فیروزه، 15 نوع گوهرسنگ نظیر عقیق و یاقوت در استان موجود است که ظرفیت ویژه‌ای به تحقیقات شورای جهانی صنایع دستی بخشید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود: در دی ماه 94 طرح آماده و پس از تایید پژوهش ارسالی و حضور نمایندگان شورای جهانی در مشهد به این انتخاب رای مساعد دادند.

وی با اشاره به اینکه مشهد به گواهی مستندات تاریخی یکی از سرزمین‌های تولید و استخراج زیورآلات و سنگ‌های قیمتی است گفت: توس خاستگاه علم گوهرشناسی بوده است و بوعلی سینا و جابربن حیان در مکتوبات خود به این اندیشه اشاره داشتند.

زارع صفت تصریح کرد: قرار گرفتن توس و نیشابور در مسیر جاده ابریشم سبب رونق گرفتن تجارت این منطقه شد.
وی با بیان اینکه 1200 میلیارد ریال صادرات سنگ‌های قیمتی داشته‌ایم گفت: این روند سیری صعودی دارد و در این راستا ارتقای سطح استاندارد در زمینه استخراج، طراحی، تولید و استفاده از تجارت الکترونیک را مدنظر داریم.
\n

انتهای پیام/

کد خبر 139505293