کاخ گچسر با کاربری پذیرایی‌اقامتی حفظ می‌شود

پس از بازدید مدیران میراث‌فرهنگی از کاخ شاهی گچسر و مذاکره با سرمایه‌گذار این کاخ، قرار شد این بنای ارزشمند تاریخی با نظارت مستقیم میراث‌فرهنگی و حفظ کاربری موجود، مرمت و حفاظت شود.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، کاخ شاهی گچسر که متعلق به دوره پهلوی اول است درحالی توسط بنیاد مستضعفان و بدون اطلاع و مجوز سازمان میراث‌فرهنگی کشور به مبلغ 15 میلیارد تومان به بخش خصوصی واگذار شده است که در ماه دی سال 1381 با شماره 6575 به ثبت‌ملی رسیده بود.

با وجود این، سازمان میراث‌فرهنگی به‌محض اطلاع از این واگذاری تعدادی از کارشناسان و مدیران ستاد و استانی را به محل اعزام کرد و به ارزیابی وضعیت کنونی کاخ شاهی گچسر پرداخت.

گزارش کارشناسان حکایت از آن داشت که این بنای تاریخی از سال‌ها پیش بدون مجوز میراث‌فرهنگی به مرکز اقامتی تبدیل شده است و  تمامی اقداماتی که در آن صورت گرفته مغایر با قوانین و ضوابط میراث‌فرهنگی است. به‌طوری‌که مدیران میراث‌فرهنگی کشور پس از بازدید از این بنای تاریخی اعلام کردند که در عرصه اثر دخل و تصرف‌های بسیاری صورت گرفته است و کوچک‌ترین توجهی که دال بر حفظ ارزش‌های هنری و معماری باشد، در این بنای تاریخی لحاظ نشده است.

بنا بر این گزارش، ناصر میرچی مدیر‌کل میراث‌فرهنگی استان البرز پس از بازدید از کاخ شاهی گچسر و مذاکره با سرمایه‌گذار اعلام کرد: «با اینکه تمامی اقداماتی که در کاخ شاهی گچسر صورت گرفته، مغایر با قوانین میراث‌فرهنگی است و بنیاد مستضعفان بدون اطلاع میراث‌فرهنگی اقدام به نقل و انتقال این بنا کرده است و خریدار هم از ضوابط حفاظتی اثر هیچ‌گونه اطلاعی نداشته است، اما سازمان میراث‌فرهنگی با پیگیری و نظارت مداوم تلاش می‌کند تا با همکاری سرمایه‌گذار، این بنای تاریخی را از دیگر آسیب‌های احتمالی دور نگه دارد.»

او افزود: «با توجه به اینکه نظارت سازمان میراث‌فرهنگی بر بخش خصوصی بسیار بهتر صورت می‌گیرد با سرمایه‌گذار توافق شده تا این بنا با نظارت مستقیم میراث‌فرهنگی و پس از مرمت اصولی با حفظ کاربری پذیرایی‌اقامتی به فعالیت خود ادامه دهد.»

به گفته مدیر‌کل میراث‌فرهنگی استان البرز در کاخ شاهی گچسر نباید هیچ‌گونه دخل و تصرفی صورت گیرد و لازم است تمامی مرمت‌ها با رعایت ضوابط میراث‌فرهنگی و استاندارهای موجود انجام شود.

او گفت: «هم‌اکنون نیز مرمت کاخ شاهی گچسر با هماهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان البرز آغاز شده است و کارشناسان و مهندسان ناظر نیز به‌طور مداوم بر نحوه مرمت این بنای تاریخی نظارت دارند.»

انتهای پیام/

کد خبر 1396021718