حلواجوزی شیرینی سنتی جاجرم در شب یلدا در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌شمالی گفت: مهارت پخت حلوا جوزی یا حلوا کنجدی شهرستان جاجرم در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی، علی مستوفیان سه‌شنبه ۱ اسفندماه ۱۴۰۲ با اعلام این خبر افزود: پرونده فنون و مهارت پخت حلوا کنجدی شهرستان جاجرم برای ثبت ملی تهیه شده بود که در جلسه شورای سیاست‌گذاری ثبت آثار وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، در فهرست آثار ملی ناملموس قرار گرفت. 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: ثبت آثار ناملموس، عاملی مهمی در انسجام فرهنگی و تقویت جغرافیای تاریخی و اجتماعی هر منطقه به شمار می‌رود که می‌تواند علاوه بر ارزش فرهنگی‌شان موجب جذب گردشگران و بهره اقتصادی استان شوند. 

مستوفیان ادامه داد: حلوا کنجدی یکی از شیرینی‌های خوشمزه و کاملاً تهیه شده با مواد طبیعی و بدون افزودنی به استناد گفته‌های بزرگان شهر از دوره قاجار تا امروز تهیه می‌شود.  

او گفت: این شیرینی به دلیل حجم کم‌ارزش غذایی بالا و طبع گرمی که دارد بیشتر در فصل زمستان در مراسم‌ شادی اعیاد سفره شب چله و در مسافرت‌ها به‌عنوان تنقلات استفاده می‌شود. 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: حلوا کنجدی با اضافه‌کردن کنجد به شیره انگور جوشانده شده و در دیگ‌های بزرگ به‌اضافه ریشه گیاهی به نام بیخ به‌عنوان قوام‌دهنده که در کوه‌های اطراف جاجرم می‌روید تهیه می‌شود.  

او در خاتمه تأکید کرد: خوشبختانه هنوز تعداد پنج کارگاه فعال تهیه این شیرینی در جاجرم وجود دارد که طرز تهیه آن سینه‌به‌سینه و نسل‌به‌نسل منتقل می‌شود. 

تاکنون بیش از ۱۵۱۱ اثر منقول، غیرمنقول و طبیعی در استان شناسایی شد که ۷۶۴ مورد از این آثار به ثبت ملی و هفت اثر هم به ثبت جهانی رسیده است.

انتهای پیام/

کد خبر 1402120100054

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha