بقعه امامزاده اسحاق شفت در گیلان تجلی سخاوت خداوندگار

بقعه نقره ای رنگ امام زاده اسحاق و خواهرش خیر النسا در ارتفاع بیش از یکهزار متری از سطح دریا و بر قله ی سیاه کوه در بخش احمد سرگوراب در 25 کیلومتری غرب شهرستان شفت از جمله زیارتگاهها و از مناطق سرسبز و دیدنی گیلان است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، بقعه امامزاده اسحاق براساس شجره نامه موجود، مدفن فرزندان امام موسی كاظم (ع) است که بنای دو طبقه آن در دوره صفویه از سنگ و گل و چوب ساخته شده و دارای ارزش تاریخی است.
بام بقعه سراسر شيروانی است و دو گنبد كوچك كوتاه و بلند آن از دو سوی بام نمايان است. ضريح امامزادگان فلزی ، جديد و مشبك و شيشه‌بندی است .
مسیری که در آن طبیعت چهره ی شگفت انگیز شفافی از خود به نقش کشیده است. راهی مملو از انرژی که بی تردید پویندگانش را به سوی خویشتن رهنمون ساخته و سخاوت دست خداوندگار را ارزانی دیدگان پر دغدغه ی آن روزشان می نماید.گیلان سرشار ازچنین منظره های شگفت انگیزی است.تصاویرش به اسلایدهایی می ماند خوشایند و پی در پی. پوشش جنگلی این منطقه  با دیگر نقاط گیلان متفاوت است.
چند کیلومتری مانده به بقعه ی امام زاده اسحاق جاده خاکی بود که جدیدا اسفالت شده است – تابلوی خوشامد گویی به زائران خبر از رسیدن می دهد.
مسیر امامزاده پر از خانه های چوبین آغشته به رنگهای زرد و غیره که سوغات سفر می فروشند و گاه اتاق های چوبی مامنی هستند برای زائران راه که اجاره داده می شوند.
برای بسیاری از اهالی گیلان که رفتن به مشهد دشوار است زیارت امامزاده اسحاق حکم زیارت مشهد الرضا را دارد و برای کسانی که از سایر نقاط ایران پابه این منطقه می گذارند علاوه بر زیارت بقاع متبرکه حکم توفیق اجباری برای بهره بردن از فضایی سبز و سرشار از زیبایی را دارد. 
مطابق شجره نامه موجود، بقعه امامزاده اسحاق مدفن امامزاده اسحاق برادر امام رضا(ع) و خواهرش خيرالنسا(فاطمه خانم) خواهر حضرت معصومه(س) از فرزندان امام موسي كاظم (ع) مي‌باشد .
\n

انتهای پیام/

کد خبر 1395012524