اشياي موزه شاهرود به سمنان منتقل مي شود

مسئول موزه‌هاي استان سمنان گفت: با توجه به بي مهري‌هاي اخير به موزه شاهرود، مخزن اصلي آثار تاريخي استان سمنان واقع در شهر سمنان، پذيراي آثار تاريخي و اجناس موزه شاهرود است.
به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث‌فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان، «سروش هاشمي» افزود: با توجه به اينكه بر اساس حكم شهرداري شاهرود، تنها موزه غنی استان سمنان در شاهرود در آستانه تعطیلي قرار گرفته است، زمينه انتقال اشياي موزه به سمنان فراهم شده است.
وي با تاكيد بر اينكه اولويت اصلي، حفظ اشياء در موزه شاهرود است، گفت: در صورت اجراي حكم تخليه توسط شهرداري، چاره اي جز انتقال اشياء به سمنان براي نگهداري در مخزن اصلي آثار تاريخي استان وجود ندارد.
هاشمي افزود: فضاي مورد نياز براي انتقال اشياء فراهم شده و امين اموال استان نيز آمادگي خود را جهت تحويل گرفتن آثار اعلام كرده است.
 وي تاكيد كرد:حفظ اشيا و نگهداري مناسب آثار تاريخي واقع در موزه شاهرود، از اهميت بالايي برخوردار است.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شاهرود نيز گفت: شهرداری شاهرود با پیگیری‌های قضایی درصدد بازپس گرفتن ساختمان موزه شاهرود و تعطیلی آن است.
\"حمیدرضا حسنی\" افزود: بنابر تفاهم نامه همکاری میان اداره میراث فرهنگی، شهرداری و فرمانداری شاهرود در سال 66، با ثبت ساختمان 'بلدیه'، اين ساختمان برای مرمت در اختیار اداره میراث فرهنگی قرار گرفت و تبدیل به موزه شد. وی گفت: این اداره پنج میلیارد ریال برای مرمت ساختمان هزینه کرده و هم اکنون دارای چهار نفر کارمند است.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شاهرود با بیان اینکه هیچ بندی در تفاهم‌نامه در خصوص پرداخت اجاره این ملک وجود نداشته است، افزود: شهرداری شاهرود درخواست پرداخت اجاره بهای معوقه را داشته و حکم تخلیه این ساختمان را نیز گرفته است.
وی افزود: در تمامی شهرها، شهرداری‌ها در کارهای فرهنگی مشارکت دارند و انتظار مي رود که شهردار شاهرود تعامل بیشتری با اداره ميراث فرهنگي داشته باشد.
در موزه شاهرود بيش از 950 شي تاریخی و فرهنگی در دو بخش باستان شناسي و مردم شناسي و بيش از 120 نسخه خطي و كتب قديمي ارزشمند در معرض دید عموم قرار دارد.
در اين موزه آثاري از تپه‌هاي تاريخي شاهرود شامل تپه بلوار ، تپه هاي منطقه جاجرم، خرقان، طرود و ... به نمايش درآمده است.
قديمي‌ترين اشياي اين موزه ابزار سنگي و استخواني مربوط به هشت هزار سال پيش است كه از كاوش‌هاي باستان شناسي در تپه سنگ چخماق كشف شده است.
 
 

انتهای پیام/

کد خبر 139503012