لوح ۲۶۰۰ ساله‌ای که روایتگر کشتی نوح است

رمزگشایی یک لوح باستانی که روایتگر داستان کشتی حضرت نوح است نشان می‌دهد این داستان الهام‌بخش حماسه گیلگمش بوده است.

به گزارش میراث آریا، لوح سیل گیلگمش که به عنوان یازدهمین لوح حماسه گیلگمش شناخته می‌شود، به طرز باورنکردنی روایتگر داستان کشتی نوح است. این لوح، قطعه‌ای از یک لوح سفالی پخته حاوی کتیبه‌هایی به خط میخی است که این سیل حماسی را توصیف می‌کند که بابل را در نوردیده است.

داستان حماسی که در لوح باستانی حک شده به طرز عجیبی شبیه داستان کتاب مقدس کشتی نوح است که در کتاب پیدایش یافت شده است.

این لوح توضیح می‌دهد که چگونه خدایان سیل را برای نابودی زمین به پایین فرستادند. با این حال، یک خدا به نام Ea، از این نقشه آگاه می‌شود و به فرمانروای یک پادشاهی باستانی دستور می‌دهد تا برای نجات خود و خانواده‌اش قایق بسازد تا خود و خانواده‌اش را به همراه انواع پرندگان و جانوران سوار بر این کشتی کند.

همچنین در این لوح آمده است: درست مانند کتاب پیدایش، مسافرین پرندگان را رها می‌کنند تا ببینند که آیا آب به اندازه‌ای کاهش یافته است که زمین بیرون بیاید. بعدا، اوتو ناپیشتیم، طبق متن، تجربه خود را به گیلگمش می‌گوید.

باستان‌شناسان این لوح را در ابعاد ۱۵ در ۱۳ سانتیمتر در اواخر دهه ۱۸۰۰ در شهر نینوا، یک شهر باستانی آشوری در بین النهرین علیا (عراق کنونی) که هم اکنون به نام کویونجیک شناخته می‌شود، کشف کرده‌اند.

محققی به نام جورج اسمیت پس از تحویل این اثر به موزه، متن را رمزگشایی کرد و گفت: من اولین کسی هستم که پس از بیش از دو هزار سال فراموشی آن را خواندم.

این لوح اولین مدرک از داستان نوح بود که از فرهنگ دیگری به دست آمده است. باستان‌شناسان از آن زمان لوح‌های بسیار قدیمی‌تری به خط میخی با داستان‌های سیل مشابه کشف کردند که نشان می‌دهد این داستان مدت‌ها قبل از نوشتن کتاب مقدس عبری بر سر زبان‌ها بوده است. به عبارت دیگر، حماسه گیلگمش ممکن است سرچشمه داستان کشتی نوح بوده باشد.

انتهای پیام/

کد خبر 1403040200038

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha